Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 18.09.2019 07:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.09.2019 11:50
ABONE OL

ÖSYM son dakika! açıklandı mı? YKS ek yerleştirme kayıtları ne zaman yapılacak?

ile ilgili araştırmalar sürüyor. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS ek tercih bildirimlerinin sonuçları heyecanla bekleniyor. ÖSYM geçtiğimiz günlerde yaptığı son dakika açıklama ile YKS ek kayıt takvimini duyurdu. Bu gelişmelerin ardından ek tercih bildiriminde bulunan öğrenciler sonuçlara kilitlendi. Peki, ? ne zaman açıklanacak? ?

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı?

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? 2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte bu sene üniversiteye yerleşmek için sınava katılan adaylardan tercih sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyenler ek tercih yaptılar. Ek tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürerken, kayıtlar ile ilgili ÖSYM'den açıklama geldi. Peki, YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? YKS ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek kayıtlar ne zaman? İşte o konu hakkında detayları...

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarını bekleyen öğrenciler ek kayıtların ne zaman olacağını araştırıyordu. ÖSYM'den yapılan açıklama ile merak edilen sorular yanıt buldu. Buna göre, kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Şimdi gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. YKS ek kayıtların 23-27 Eylül tarihlerinde yapılacak olmasından dolayı sonuçların, bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklandığında takvim.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM'ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A,6B.1ve 6C'de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS EK KAYITLAR NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt tarihleri,adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.