Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 09.09.2019 12:04
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.09.2019 12:04
ABONE OL

Son dakika: 2. yedek yurt sonuçları açıklandı! 2019 ?

2. yedek yurt sonuçları açıklandı. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerçekleştirilen yurt yerleştirmeleri devam ediyor. İlk sonuçlara göre herhangi bir yurda yerleşemeyen öğrenciler 2. sonuçları bekliyordu. Sonuçlar KYK'nın resmi internet adresinden görüntülenebilecek. Peki, nasıl öğrenilir? 2019 ?

KYK 3. yedek yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK 2. yedek yurt sonuçları için bekleyiş sona erdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan ilk yedek yerleştirmelerin sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrenciler belirlenmişti. Yerleşemeyenler için 2. yedek yerleştirme yapıldı. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler sonuçlarına KYK'nın resmi internet adresinden ulaşabilecekler. Herhangi bir yurda yerleşemeyenler ise 3. yedek sonuçlarını bekleyecekler. Peki, KYK 2. yedek yurt sonuçları nasıl öğrenilir? 2019 KYK 3. yedek yurt sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu ile ilgili tüm bilgiler...

KYK 2. YEDEK YURT SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

KYK 3. YEDEK YURT YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

Yurt yedek yerleştirme işlemlerinin ilk üç yerleştirme takvimi açıklanmıştı. Belirlenen takvime göre yedek yurt yerleştirmelerinin ilki 5 Eylül'de, ikincisi 9 Eylül'de açıklandı. Üçüncü yedek yerleştirme ise 12 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Yedek yerleştirme işlemleri bu tarihlerden sonra da her pazartesi ve perşembe günleri yapılmaya devam edilecek.

KYK YURT İLK KAYIT ÜCRETİ NE KADAR?

İlk kayıt ücreti, öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösteriyor. Yerleştirme işlemini takip eden ay itibarıyla sadece aylık yurt ücreti ödenecek. Güvence bedeli ise bir defaya mahsus alınmakta olup yurttan kayıt sildirildiğinde iade ediliyor. KYK yurtlarının aylık ücretleri, 200 TL ile 340 TL arasında değişiyor. KKTC yurtlarında bu rakam 400 TL olarak uygulanıyor.

KYK TAAHHÜTNAME NASIL ONAYLANIR?

İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, e-Devlet şifresi ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresindeki YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden "Yurt Taahhütname Onayı" yaparak tamamlayacak. Öğrencilerin kayıt işlemi için yurdun bulunduğu şehre gidip başvurma zorunluluğu bulunmuyor.

BAŞVURUSU İLERİ BİR TARİHTE ALINACAK OLANLAR

Ek kontenjan ya da özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, yurt içi ve yurt dışı değişim programları, lisans tamamlama, lisansüstü öğrenciler ve ülkemize kendi imkânlarıyla gelen uluslararası öğrenciler için yurt başvuruları ilerleyen günlerde alınacak.

KREDİ VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Kredi/burs başvuruları da tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak.