Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 22.08.2019 09:42
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.08.2019 16:32
ABONE OL

tercih kılavuzu 2019: ? Üniversite 4 yıllık lisans programları ve kontenjanları

tercihleri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Üniversitelerin 4 yıllık programlarına tercih yapacak öğrenciler için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlandı. Yayınlanan kılavuz ile birlikte tercihlere dair tüm detaylar belli oldı. Peki, ? İşte DGS tercih kılavuzu ve üniversitelerin 4 yıllık lisans programları ve kontenjanları...

DGS tercihleri nasıl yapılır?

DGS tercih kılavuzu geçtiğimiz gün yayınlandı. DGS tercihleri için araştırmalarını sürdüren öğrenciler araştırmalarına devam ediyor. ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuz ile birlikte üniversitelerin lisans programları ve kontenjanları konusunda bilgiler de paylaşıldı. Peki, DGS tercihleri ne zaman bitiyor? DGS tercihleri nasıl yapılır? İşte 2019 DGS tercih kılavuzu ve üniversitelerin 4 yıllık lisans programları ve kontenjanları...

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

DGS tercih işlemleri ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. 21 Ağustos'ta başlayan tercih işlemleri, 28 Ağustos 2019 tarihinde sona erecek. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnterne taracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır.

Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin interneta dresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

LİSANS PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYIN

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri,ÖSYM tarafından yürütülecektir. Bu metin,Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili olarak yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Yerleştirme işleminde bu bilgilerile birlikte, 2019-DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır.Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Tercih işlemleri 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır.Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2'de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1'deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2'nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir.Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.