Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 19.08.2019 16:14
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.08.2019 16:14
ABONE OL

KYK burs, kredi ve yurt ücreti ne kadar? KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK yurt başvurularının başlamasıyla birlikte gözler kredi ve burs başvurularının başlayacağı tarihe çevrildi. Şehir dışında okuyacak öğrenciler yurt başvurularına odaklanırken burs ve kredi başvuruları için KYK tarafından yapılacak açıklama beklenmeye başlandı. Peki, KYK burs, kredi ve yurt ücreti ne kadar? KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte konu hakkında bilgiler...

KYK burs, kredi ve yurt ücreti ne kadar oldu?

Burs ve kredi başvurusunda bulunacak olan milyonlarca öğrenci yurt başvurularının başlamasının ardından KYK burs ve kredi başvuruları hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda KYK burs, kredi ve yurt ücretlerinin ne kadar olduğu da merak konusu oldu. Bu nedenle öğrenciler arama motorlarında "KYK burs, kredi ve yurt ücreti ne kadar?" ve "KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak?" sorularına yanıt arıyor.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Başvuruların kısa bir süre sonra başlaması öngörülüyor. E-devlet aracılığı ile yapılacak olan başvurular için tarihler ilerleyen süreçte KYK tarafından duyurulacak.

KYK yurt, burs ve kredi ücretlerini öğrenmek için bir sonraki sayfaya geçiniz...

KYK YURT ÜCRETİ NE KADAR?

KYK resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgiye göre geçtiğimiz sene aylık yurt ücretleri 168 TL olarak belirlenmişti. Yüksek standartlı ve özel nitelikli yurtların ücreti 180-285 TL ve K.K.T.C içinde bulunan yurtların aylık ücretleri ise 300 TL olarak belirlendi.

Burs ve kredi ücretleri için bir sonraki sayfaya geçiniz...

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL'den 500 TL'ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL'den 1000 TL'ye,
Doktorabölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL'den 1500 TL'ye yükseldi.

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinden kabul edilmektedir. Burs/öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

ÖNCELİKLİ OLARAK BURS VERİLECEK ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILMAKTADIR?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.