Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 16.08.2019 21:17
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.08.2019 23:31
ABONE OL

Ek tercihler ne zaman başlayacak? 2019 ek tercih tarihleri açıklandı mı?

ne zaman başlıyor? Ek tercihleri bekleyen on binlerce öğrenci büyük bir heyecanla bu soruya yanıt arıyor. e yönelik araştırmalar kayıt dönemine az bir zaman kala yoğunlaştı. Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ikinci bir şans niteliğinde olan ek tercih tarihleri merakla araştırılıyor. Peki, başlıyor? 2019 ek tercih tarihleri açıklandı mı? İşte konu hakkında bilgiler...

Üniversite ek tercihleri ne zaman başlayacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları yakın bir süreçte ÖSYM tarafından öğrencilerin erişimine açıldı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar "Üniversite ek tercihleri ne zaman başlıyor?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, YKS ek tercih tarihleri açıklandı mı? İşte konu hakkında bilgiler...

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2018 yılında ek tercihler 14-20 Eylül tarihleri aralığında yapılmıştı. Bu yıl YKS ek tercih tarihleri henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı. Ek tercih tarihleri netleştiğinde haberimizin içinde yer alacak.

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

23-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek tercih döneminin ardından üniversite kayıt süreci 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.