Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 15.08.2019 19:38
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.08.2019 01:22
ABONE OL

? 2019 ÖSYM yayımlandı mı?

yapılacak? Binlerce öğrenci bu sorunun yanıtını arama motorlarında sorgulatılıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı () tercih sonuçları bir süre önce erişime açılmıştı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte gözler ek tercihlere çevrildi. Peki, üniversite ek tercihleri ne zaman? 2019 yayımlandı mı? İşte konu hakkında detaylar...

Üniversite ek tercihleri ne zaman yapılacak?

Üniversite ek tercihlerinin hangi tarihte yapılacağı binlerce öğrencinin gündeminde yer alıyor. Öğrenciler arama motorlarında konu hakkında araştırmalarını sürdürürken gözler ÖSYM'den yapılacak açıklamaya çevrildi. Konu hakkında ÖSYM'den gelecek açıklama merakla bekleniyor. Peki, üniversite ek tercihleri ne zaman yapılacak? 2019 YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı mı?

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2018 yılında ek tercihler 14-20 Eylül tarihleri aralığında yapılmıştı. Bu yıl YKS ek tercih tarihleri henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı. Ek tercih tarihleri netleştiğinde haberimizin içinde yer alacak.

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

23-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek tercih döneminin ardından üniversite kayıt süreci 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.