Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 23.07.2019 10:42
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.07.2019 10:45
ABONE OL

e-okul.meb.gov.tr: Liselerin boş kontenjan ve taban puanları bilgisi açıklandı! ..

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler ile yerleştirildikleri okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, nı merak ediyordu. MEB tarafından yapılan son dakika açıklaması ile birlikte merak edilenler yanıt buldu. İşte e-okul.meb.gov.tr giriş ile LGS Liselerin boş kontenjan ve taban puanları bilgisi...

Liselerin boş kontenjan ve puanları açıklandı

Liselerin boş kontenjan ve taban puanları e-okul.meb.gov.tr internet adresi üzerinden açıklandı. 1-12 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapan öğrencilerden herhangi bir liseye yerleşemeyenler 1. ve 2. nakil döneminde tercih bildiriminde bulunacaklar. Öte yandan yerleştirildikleri liseyi değiştirmek isteyen öğrencilerde nakil döneminde tercih yapabilecekler. Peki, Liselerin boş kontenjanları nasıl görüntülenir? İşte e-okul.meb.gov.tr giriş ile LGS Liselerin boş kontenjan ve taban puanları bilgisi...

LİSELERİN BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLARI BİLGİSİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre, liselerin boş kontenjanları ve taban puanlarının açıklandığı bildirildi. LGS kapsamında merkezi ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan liselerin taban puanları ile boş kontenjanları e-Okul sistemi üzerinden belli oldu.

Herhangi bir liseye yerleşemeyen ya da yerleştirildikleri liseyi değiştirmek isteyen öğrenciler, liselerin yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ile boş kontenjanlarına "e-okul.meb.gov.tr" internet adresindeki 'Duyurular' alanından ulaşabilecekler.

2019 LGS LİSELERİN BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

LGS 1. VE 2. NAKİL BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda iki dönem halinde alınacak.

Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 29 Temmuz - 02 Ağustos 2019 tarihlerinde alınacak. 1. nakil sonuçları 5 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacak.

Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos 2019 tarihlerinde alınacak. 2. nakil sonuçları 10 Ağustos'ta açıklanacak.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

LGS TERCİH SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Yerleştirme sonuçları, http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. Öğrenciler, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Sonuçları öğrenmek için e-Okul sitesi üzerinden Veli Bilgilendirme Sistemi kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında "Resimdeki Rakamlar", "Öğrenci TC Kimlik Numarası", "Öğrenci Okul Numarası" yazan boşlukları sırasıyla doldurup "Giriş" butonuna basmanız yeterli olacaktır.

E-Okul sisteminin ikinci kısmında ise öğrenciye ait kişisel bilgiler doldurulacaktır.

YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" ve ortaöğretim kademesine yönelik "Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu" doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.