Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 17.06.2019 10:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.06.2019 10:20
ABONE OL

? 2019 başlayacak?

LGS sonuçları için öğrenci ve velilerinin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. 1 Haziran'da uygulanan LGS'nin sonuçlarını merak eden öğrenciler, internet üzerinde araştırmalarını hızlandırdı. Öte yandan lise tercihlerinin hangi tarihte yapılacağı merak ediliyor. Peki, ? 2019 başlayacak?

LGS sonuçları ne zaman açıklanıyor?

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılı Liseye Giriş Sınavı'nı (LGS) 1 Haziran'da gerçekleştirdi. Uzun süre sınava hazırlanan öğrenciler 1 Haziran'da sınavda ter döktü. Şimdi ise sıra sonuçlarda. Sonuçlarını öğrenerek lise tercihi yapacak olan öğrenciler, sonuç ve tercih takvimini araştırıyor. Milli Eğtim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre LGS sonuç tarihi belli oldu. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanıyor? 2019 Lise tercihleri ne zaman başlayacak? İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre, 1 Haziran'da gerçekleştirilen LGS sınavının sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

Öğrenciler merkezi sınav sonuçlarına 24 Haziran'dan itibaren www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden görüntüleyebilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercih işlemleri, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yayınlanacak kılavuzda yer alan bilgilere göre yapılacak. Tercih dönemi takvimi ise bu kılavuz ile birlikte belli olacak.

LGS'YE KİMLER KATILABİLİR?

Resmi, ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları Öğrencilerinin Başvuru Şartları

2018–2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları

Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8'inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

2018–2019Öğretim yılında yurt dışında Bakanlığımıza bağlı okulların 8'inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği" esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye'deki 8'inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.