Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 30.11.2018 10:50
  • Son Güncelleme: 30.11.2018 10:50

Pof. Dr. ndaydı

Prof. Dr. , nda öğrencilerle ve öğretmenlerle buluştu. Selçuk, öğretmenlerin birinci vazifelerinin kendilerini tanımak olduğunu söyledi. Öğrencilere de önemli bir tavsiyede bulundu: "Hayatınızı başarıya endekslemeyin. Bilmek demek, olmak demek değildir. Önce bilecek ve yapacak sonra olacaksınız."

Milli Eğitim Bakanı Pof. Dr. Ziya Selçuk Nun Okullarındaydı

Eğitim alanında engin bilgi ve birikime sahip Prof. Dr. , öğrencileriyle ve öğretmenleriyle bir araya geldi. Katılımcıların sorularını cevaplayan Selçuk, eğitimin insanda gizli olan hazineyi açığa çıkardığını belirterek "eğitim insandaki esmanın açığa çıkarılmasıdır. Öğrencinin tabiatını merkeze alan bir anlayışla hareket edilmeli, eğitimin bu tabiatı zenginleştirecek bir kemalat süreci olduğu akıllardan çıkarılmamalı." şeklinde konuştu.

2023 Eğitin Vizyonu ile ilgili bir soru üzerine, "bugün hayalini kurduğumuz projelerin çok daha ilerisinde hedeflere ihtiyacımız var. Bunları başarabilmek için ideallerimiz olmalı, hayaller kurmalıyız. İnancımızı ve cesaretimizi de asla kaybetmemeliyiz. Bütün bu parametrelere aynı anda sahip olduğumuz takdirde istediğimiz noktanın çok daha ilerisine gitmemiz mümkün." şeklinde cevap verdi. Hedeflerinin asla bugünün gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemleri olmadığının altını çizen Selçuk, "eğitimi sadece endüstri ve ekonomi için değil ontolojisi için yapmak isterdim. Biz bunu geçmişte zaten yaptık. Tarihi tecrübemiz en büyük artımız." diye ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğretmenlik mesleğinin zorluklarının altını çizerek öğretmen-öğrenci arasında ilişkinin sağlıklı ilerleyebilmesi için öğretmenin kendini tanıyıp çocuğun içindeki hazineyi dışarı çıkarmaya yönelik bir anlayışı takip etmesi gerektiğini dile getirdi. Öğretmenin birinci vazifesinin kendini tanımak olduğunu belirten Selçuk, "öğrencilerinize sözleriniz ile değil hâliniz ile örnek olun" tavsiyesinde bulundu.

Eğitim alanında kullanılan dilin doğru olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor. Fakat dili kullanmak tek başına yetmez. Muhtevasını doldurmadan kullanırsanız insanı zehirler. Kelimeye zulmetmek büyük günahtır. Onu eyleme geçirmelisiniz." cevabını verdi. Eğitimin 100 metre koşusundan ziyade maratona benzediğine dikkat çeken Selçuk, öğrencilerin birkaç konuda derinleşmesini tavsiye etti. Kuyu kazarsanız suyu bulursunuz diye seslendiği öğrencilerden hayatlarının her anında adil olmalarını beklediğini ifade etti.

2023 Eğitim Vizyonu içerisinde hayata geçirilen okul gelişim modelinden bahseden Selçuk, "okul gelişim modeliyle diyoruz ki her bir okul 24 parametre üzerinden takip edilecek. Puanlama eşitlik ilkesine göre değil adalet eksenli yapılacak. 5 senede en iyi imkânlara sahip okul ile en kötü şartlardaki okulun arasındaki %68'lik farkı %20'ye indirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Hediye takdimiyle sona eren söyleşinin ardından Prof. Dr. Ziya Selçuk, NUN Okulları Beykoz Kampüsünü gezdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.