Bugünkü
Takvim

Yüksek okul mezunları da yapacak

YÖK, iki yıllık yüksek okul mezunlarının da yapmasına olanak sağlayacak yeni bir model üzerinde çalışma yapıyor. YÖK Başkanı Özcan, çalışmalarla ilgili ilk kez konuştu.

  • Eğitim
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.09.2011 10:03
ABONE OL
Üniversitelilere 'askerlik' müjdesi
YÖK, tüm üniversitelileri ilgilendiren yeni bir modeli üzerinde çalışma başlattı.

YÖK Başkanı , üniversite mezunlarının askerlik sorununa çözüm bulmak için ABD'de uygulanan 'GI BİLL' sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Özcan, "Ordu, vakıf üniversitelerinde burslu öğrenci okutacak. Daha sonra da bunları subay statüsünde TSK'da istihdam edecek" dedi.

DA ASKERLİK YAPACAK

Çalışılan modele göre, meslek yüksel okul mezunlarına da kısa dönem askerlik yapacak.

TSK, burslu öğrenciler alacak ve vakıf üniversitelerinde 2 yıllık veya 4 yıllık bölümlerde okutacak. Bu öğrenciler belli bir süre TSK'ya hizmet edecek. TSK ihtiyacına göre insan gücünü bu yolla temin edeceğinden bu sistem dışında kalan öğrenciler de yeniden düzenlenmiş kısa dönem askerlik yapacak.

Meslek yüksek okullarının uzun dönem askerlik yapma sıkıntıları da çözüleceğinden bu bölümler de tercih edilebilir hale gelecek.

GI BİLL sistemi nasıl çalışıyor?

Zorunlu askerliğin bulunmadığı Amerika'da ABD ordusu gençleri askerliğe özendirmek için özellikle üniversite eğitimine bütçesi yeterli olmayan lise mezunlarını hedef alıyor. Bu kişilerin özel ve devlet üniversitelerinde gördükleri üniversite eğitimi boyunca 4 yıl süreyle tüm harç ve akademik masrafları ordu tarafından karşılanıyor. Öğrenciler ayrıca ayda 300 dolar da yardım alıyor. Okulun kapalı olduğu dönemlerde, ABD ordusu tarafından açılan eğitim programlarına devam ediyorlar ve bu süre içerisinde teğmen rütbesindeki bir subay kadar maaş alıyorlar. Mezun olmalarının ardından 2 yıllık bölümler için 2, 4 yıllık bölümler için 4 yıl süreyle orduda maaş karşılığı görev yapmak zorundalar. Görev süresinde yüzbaşı rütbesine kadar terfi olabiliyorlar ve maaşları da buna göre artıyor. İsterlerse bu süre sonunda askeri kariyerlerini de sürdürebiliyorlar.

kalan karakter 1000

mesut yılmaz mesut yılmaz

myo mezunlarına inşallah böyle bir şans tanılır

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 27.06.2013 11:07
mehmet akdamar mehmet akdamar

myo subay olabılecek mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.09.2012 17:51
asker asker

bitsin artık gerçekten bizde ünüversite mezunuyuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 15.07.2012 15:59
okan okan

bencede artık bitsin bitsin bu çile üniversite ourken okadar para harcadık kimse gormuyo bunları ama lıse duzeyınden bıle asagıda gorunuyoruz yeter artık su kısa donemı yapsınlar ve bızde bırsey yerıne koyulalım ilgili makamlara rica ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 26.06.2012 23:59
bu hükümet yapar inanıyorum bu hükümet yapar inanıyorum

bencede artık bu konu üzerinde yogunlastırlmalı kesin netice alınmalı cok uzadı kesin bir tarih konulup artık onaylanmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 02.11.2011 23:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.