İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Orta Doğu ziyareti öncesi resmen açıkladı: "Yazdan önce Filistin devletini tanıyacağız"

Son dakika haberi! İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin devletini yazdan önce tanıyacaklarını duyurdu. Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki açık savaşta bölgede barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolunun Filistin'in tanınması olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Giriş Tarihi 02 Nisan 2024, 11:06 Güncelleme 02 Nisan 2024, 11:27
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Orta Doğu ziyareti öncesi resmen açıkladı: Yazdan önce Filistin devletini tanıyacağız

İÇİNDEKİLER

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin devletini yazdan önce tanıyacaklarını duyurdu.

Sanchez, üç günlük Orta Doğu ziyaretinin ilk durağı Ürdün'e giderken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İspanyol basınındaki haberlere göre Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara ilişkin nisan ve haziran ayları arasında uluslararası toplumda önemli gelişmelerin yaşanacağına inandığını belirterek, gelecek haftalarda Birleşmiş Milletlerde Filistin'in tam üye olarak tanınmasını amaçlayan tartışmalara dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

İrlanda, Malta ve Slovenya başbakanlarıyla doğru koşulların sağlanması halinde Filistin devletinin tanınmasına ilişkin aldıkları ortak kararın yazdan önce hayata geçeceğini açıklayan Sanchez, ülkesinin Filistin devletini tanıma kararını ilk olarak Bakanlar Kurulunda alacağını ve ardından Meclise sunacağını kaydetti.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları aralıksız sürerken bölgeye uyguladığı tam ambargo sebebiyle Filistinliler temel gıda malzemeleri dahil birçok hayati ihtiyacı temin etmekten aciz kalıyor. Deyr Balah kentindeki çocuklar, hayır kurumlarının dağıttığı yemeklerden ailelerine alabilmek için kuyrukta bekliyor. (2 Nisan 2024)İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları aralıksız sürerken bölgeye uyguladığı tam ambargo sebebiyle Filistinliler temel gıda malzemeleri dahil birçok hayati ihtiyacı temin etmekten aciz kalıyor. Deyr Balah kentindeki çocuklar, hayır kurumlarının dağıttığı yemeklerden ailelerine alabilmek için kuyrukta bekliyor. (2 Nisan 2024)

Sanchez, İsrail ile Hamas arasındaki açık savaşta bölgede barış ve güvenliği garanti altına almanın tek yolunun Filistin'in tanınması olduğunu düşündüğünü vurguladı.

İsrail'in Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda insani yardım kuruluşu World Central Kitchen'in (WCK), Gazze'deki yemek yardım çalışmalarına katılan ve aralarında Batı uyrukluların da bulunduğu 7 personeli hayatını kaybetti. Batı uyruklu çalışanları taşıyan araç kullanılmaz hala geldi. Bölge sakinleri, hasar gören aracı inceledi. (2 Nisan 2024)İsrail'in Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda insani yardım kuruluşu World Central Kitchen'in (WCK), Gazze'deki yemek yardım çalışmalarına katılan ve aralarında Batı uyrukluların da bulunduğu 7 personeli hayatını kaybetti. Batı uyruklu çalışanları taşıyan araç kullanılmaz hala geldi. Bölge sakinleri, hasar gören aracı inceledi. (2 Nisan 2024)

İspanya Başbakanı, Ürdün'ün ardından Suudi Arabistan ve Katar'a gidecek.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN