Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 16.05.2021 18:05
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 16.05.2021 18:34
ABONE OL

Son dakika! 'ne, 'e yaptırım uygulaması için çağrı yaptı

Gelen son dakika haberine göre Dışişleri Bakanı , GK'ye "savaş suçu" işlemekle suçladığı 'e yaptırım ve silah ambargosu uygulaması çağrısı yaptı.

AA
Filistin'den BMGK'ye, İsrail'e yaptırım uygula çağrısı

Son dakika haberi... İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için 3. kez toplanan BMGK'ye seslenen Maliki, Filistin halkının katlanmak zorunda kaldığı dehşetin kelimelerle tarif edilemeyeceğini söyledi.

BU ALÇAKLIĞIN EN DİP SEVİYESİ

Beş aylık bir bebeğin tüm ailesini İsrail saldırılarında kaybettiğini anlatan Maliki, İsrail'in "savaş suçu ve insanlığa karşı suç" işlediğini ifade etti.

Maliki, BMGK'nin elinde İsrail'in işgaline son vermesi ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi için yaptırım, silah ambargosu uygulama ve Filistinliler için uluslararası koruma sağlama gibi araçlar olduğunu hatırlattı.

"KENDİNİZİ NEDEN BİZİM YERİMİZE KOYMUYORSUNUZ?"

   Riyad el-Maliki, Konsey üyelerine, "Kendinizi neden bizim yerimize koymuyorsunuz? Ülkeniz işgal altında olsa, halkınız zulme uğrasa, katledilse ne yapardınız? Bağımsızlığınız için zulme son vermek için ne yapardınız?" sorusunu yöneltti.

   Filistin'in özgürlüğünün barışa giden tek yol olduğunu vurgulayan Maliki, BMGK'ye bu yasal ve ahlaki sorumluluğu yerine getirmek için harekete geçme çağrısı yaptı.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN