Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Dünya
 • 08.01.2021 18:54
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 08.01.2021 22:44
ABONE OL

Son dakika: 'tan flaş karar: Devir teslim törenine katılmayacağım

Son dakika haberi... Seçim sonuçlarının hileli olduğunu iddia eden 'de yaşanan kaosun ardından yeni bir açıklama yaptı. Başkanı Donald Trump 20 Ocak'taki devir teslim törenine katılmayacağını duyurdu.

DHA
Donald Trump'tan flaş karar

Seçim sonuçlarının hileli olduğunu iddia eden Donald Trump ABD'de yaşanan kaosun ardından yeni bir açıklama yaptı.

ABD'nin başkenti Washington DC'de 6 Ocak'ta Donald Trump'ın destekçilerinin Kongre binasını basmasının yankıları sürüyor.

"YEMİN TÖRENİNE KATILMAYACAĞIM"
3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinin kazananı Joe Biden'ın, 20 Ocak'ta başkanlığı Donald Trump'tan devralması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Soranlara yanıt olarak, 20 Ocak'taki yemin törenine katılmayacağım" ifadelerini kullandı. Öte yandan, Trump'ın devir teslim töreninden bir gün önce Florida'ya gitmesi beklendiği ifade edildi.

   ABD'DE 6 OCAK KANLI KONGRE BASKINI
   ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki mitingi sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi. Kongre binası önünde Trump destekçileriyle polis arasında arbede yaşandığı görüldü.

   Polisin Kongre'nin de içinde bulunduğu kompleksteki bazı binaları boşalttı.Kongre binasının dışında gerginlik ve arbede yaşanırken, içeride ise başkanlık oylaması yapılıyor. ABD Senatosu bugün Joe Biden'ın başkanlığını onaylamak için toplanmıştı.

   Trump mitinginde, 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Joe Biden'ın kazandığını reddederek, asıl kazananın kendisi olduğunu iddia etmişti. ABD Kongresinin bazı Donald Trump destekçileri tarafından basılmasıyla yaşanan olaylarda 5 kişi hayatını kaybetmiş, 14 kişi de yaralanmıştı.

   OBAMA, BUSH VE CLINTON TÖRENE KATILACAK
   ABD'nin eski başkanları Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton'ın, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden'in 20 Ocak'taki yemin törenine katılacakları bildirildi.

   CNN'de yer alan haberde, eski başkanların yanı sıra eşleri Michelle Obama, Laura Bush ve Hillary Clinton'ın da törende hazır bulunacakları belirtildi.

   Haberde, hayattaki en yaşlı eski ABD başkanı Jimmy Carter (96) ve eşinin ise sağlık durumlarının seyahate uygun olmaması nedeniyle törene katılamayacakları ifade edildi.

   Donald Trump, bugün resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Biden'ın Washington'da yemin ederek göreve başlayacağı törene katılmayacağını açıklamıştı.

   ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan tartışmalı başkanlık seçimini Demokrat Joe Biden kazanmıştı.