Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Dünya
 • 23.11.2020 21:02
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 23.11.2020 22:28
ABONE OL

Son dakika: , ABD'nin yeni dışişleri bakanını seçti:

Son dakika haberi... ABD Başkanı seçilen , Bakanı olarak Yahudi ’i seçeceğini doğruladı. Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine de Jake Sullivan'ı getireceğini açıkladı. Biden'ın yeni kurmayları haberimizde...

ABD'nin yeni dışişleri bakanını seçti

Son dakika haberine göre, ABD Başkanı seçilen Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı olarak Yahudi kökenli Antony Blinken'i seçeceğini doğruladı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Biden, kabinesinde önemli pozisyonlarda yer alacak isimleri açıkladı.

ABD'nin küresel imajını düzeltmesi beklenen 58 yaşındaki Blinken, Obama döneminde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde önemli görevlerde bulundu.

Uzun yıllar Biden ile çalışan ve dış politikada 30 yıllık tecbüresi olan Blinken, Obama döneminde 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Yönetimin DEAŞ'a karşı mücadele, Asya ile ilişkileri yeniden dengeleme ve küresel mülteci krizi gibi konularda yürüttüğü diplomaside başı çeken Blinken, eski başkan Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını görevinde de bulundu.

Obama'nın ilk döneminde Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinde de 2002-2008 yılları arasında Biden ile birlikte çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları arasında eski başkan Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nde de yer aldı.

Biden ve Başkan Yardımcılığına seçilen Kamala Harris'e seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığı yapan Blinken, öncesinde ise Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement düşünce kuruluşunun direktörlüğünü yaptı.

Kamu görevlerinde bulunmadan önce The New Republic dergisinde muhabirlik yapan ve dış siyaset üzerine yazılar yazan Blinken, "Ally Versus Ally: America, Europe, and the Siberian Pipeline Crisis" kitabının yazarı.

Lise eğitimini Paris'te alan Blinken, Harvard ve Columbia Üniversitelerinde hukuk okudu.

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI: JAKE SULLİVAN

Joe Biden'a oldukça yakın olan 43 yaşındaki Jake Sullivan da Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirilecek.

Dışişleri Bakanlığı görevine üst düzey dış politika danışmanlarından Blinken'ı getireceğini duyuran Joe Biden, Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Sullivan'ı seçti.

Biden'ın Başkan Yardımcısı olduğu dönemde de ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Sullivan, Hillary Clinton ABD Dışişleri Bakanı görevindeyken, siyaset planlama biriminin başına getirilmişti.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Siyaset Planlama departmanının direktörü olan Sullivan, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de çalıştı.

Clinton'ın özel kalem müdürü yardımcılığını yapan Sullivan, İran nükleer görüşmelerinde de baş müzakereci olarak görev yaptı.

Gazze'de 2012'de varılan ateşkes görüşmlerinde de önemli rol oynayan Sullivan, hem Beyaz Saray hem Dışişleri Bakanlığı'nda Asya-Pasifik ile ilişkilerin belirlenmesinde rol aldı.

Carnegie Endowment for International Peace düşünce kuruşunda da çalışan Sullivan, Yale Hukuk Fakütlesi'nde ders verdi.

Sullivan, ayrıca 2016'da Demokrat başkan adayı Hillary Clinton'a üst düzey danışmanlık yaptı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM) DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ: LİNDA THOMAS GREENFİELD

   Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği görevine siyahi Linda Thomas Greenfield gelecek. Greenfield 35 yıl boyunca ABD Dışişleri Bakanlığında kariyer diplomatı olarak görev yaptı. Obama'nın Afrika'daki en iyi diplomatı olarak görev yapan ve Batı Afrika'daki Ebola salgını esanasında Sahra Altı Afrika'da ABD politikasına liderlik etti.

   İÇ GÜVENLİK BAKANI: ALEJANDRO MAYORKAS

   Joe Biden, İç Güvenlik Bakanlığına Latin Amerika kökenli Alejandro Mayorkas'ı seçti. Küba doğumlu Mayorkas, Obama döneminde İç Güvenlik Bakan Yardımcısı görevini yürütmüştü. Amerika Birleşik Devletleri göç politikası olan Çocukluk Gelişleri için Ertelenmiş Eylem programının uygulanmasına öncülük etti. DACA programı, Cumhuriyetçilerden çok eleştiri aldı. Mevcut konjonktür Senato'da Mayorkas'a karşı Cumhuriyetçi muhalefete yol açabilir.

   ULUSAL İSTİHBARAT DİREKTÖRÜ: AVRİL HAİNES

   Biden, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü için de Avril Haines'i seçti. Haines, Baracak Obama yönetiminde eski CIA Başkan Yardımcılığı ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

   İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖZEL TEMSİLCİSİ: JOHN KERRY