Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 23.10.2020 22:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.10.2020 22:22
ABONE OL

'nin S-400 testi ABD'yi rahatsız etti! Pentagon'dan skandal açıklama

'nin S-400 savunma sistemlerini test etmesi ABD'yi rahatsız etti. Sitemlerin test edilmesini Başkan Erdoğan, "ABD'ye soracak değiliz" şeklinde açıkladı. Gelişmelerin ardından ABD'den skandal bir açıklama geldi. Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin 'de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

AA

'nin her türlü tehdide karşı dik durarak 'dan aldığı S-400 hava savunma sistemini test etmesi ABD'yi rahatsız etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, "Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye'nin 16 Ekim'de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor." açıklamasını yaptı.

NATO'YA OLAN BAĞLILIĞA ÖRTÜŞMÜYORMUŞ!
Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, "Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye'nin müttefik olarak ABD ve NATO'ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, "Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hoffman, Türkiye'nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, "S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor." açıklamasına yer verdi.

BAŞKAN ERDOĞAN: ABD BİZİ BAĞLAMAZ
Başkan cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, "Test yapıldı doğrudur, halen yapılıyor. Amerika'nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız? Bunu da biz kalkıp Amerika'ya soracak değiliz. Biz sadece S-400 değil, bunun dışında birçok hafif orta ağır silahlar... Bunların içerisinde Amerika'dan aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Yunanistan'ın elinde S300'ler var. Bırakın test etmeyi kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu?" ifadelerini kullandı.