Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.05.2020 06:55
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.05.2020 06:57
ABONE OL

Son dakika: 'da koronavirüs alarmı! İkinci dalga oradan gelebilir!

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs en çok ülkelerini vurdu. Avrupa’da hava sıcaklarının artması binlerce insanın sahillere akın etmesine neden oldu. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı plajlar devlet yetkililerini alarma geçirdi. İkinci bir koronavirüs dalgasından korkan , ve ’da sağlık yetkilleri sahil şeritlerinde yani kısıtlamalar planladıklarını açıkladı.

Dünya'da yeni tip corona virüs vakalarının sayısı 5 milyonu geçerken, İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere'deki günlük ölüm oranlarında iki ayın en düşük rakamları kaydediliyor. Avrupa üllkelerinde şu anda kadar 1,74 milyonu aşkın vaka ve 165 bini aşkın virüs kaynaklı ölüm bildirildi.

İKİNCİ DALGA PLAJLARDAN GELEBİLİR
Ancak, sağlık otoriteleri, havaların ısınmasıyla gevşeyen Avrupalılar nedeniyle vakalarında düşme eğiliminin devam etmeyeceği ve ikinci bir corona virüs dalgasının görülebileceğinden endişe ediyor.

İngiltere'de dün hava sıcaklığının 28 dereceyi görmesiyle, ülkenin dört bir yanından binlerce kişi sahil şehitlerindeki plajlarda deniz ve güneşin keyfini çıkardı.

Sosyal mesafe önlemlerini hiçe sayan insanlar nedeniyle sahil kentlerine giden yollarda trafik kitlendi.

19-30 YAŞ ARASI COVİD-19'U UMURSAMIYOR
Bununla birlikte yapılan yeni bir araştırmada, 19-30 yaş arasındaki İngilizlerin yüzde 60'ının yeni tip corona virüs önlemlerine uymadığı ortaya konuldu.

Southend kasabasından yapılan açıklamada, dünkü görüntülerin ardından plajlarda toplanılmasının önüne geçmek için yeni önlemler alanacağı belirtildi.

Fransa'da geçen hafta sonu yüzlerce plaj, koşu yapmak yüzmek ve balık tutmak için açıldı, ancak güneşlenmek ve piknik yapmak izin verilen faaliyetler arasında değildi.

Ne var ki, yüzlerce Fransız kısıtlamaya aldırmayarak yanyana bulunan şezlonglarda maskesiz bir şekilde güneşlendi.

Ülkenin batısındak, 3 sahil kasabası sosyal mesafe kurallarına uymayan insanların "Kabul edilemez" davranışları yüzünden plajları tekrar kapattığını açıkladı.

Öte yandan, Hollanda, Alman turistleri plajları ziyaret etmemeleri konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından daha önce yapılan açıklamada, pandeminin sona ermesi için daha çok uzun bir yol olduğunu ve Covid-19 kapsamında uygulanan yasakların kademeli bir şekilde kaldırılması gerektiğine dikkat çekmiş, insanların da söz konusu kısıtlamalara uymaya devam etmesi gerektiğini bildirmişti.

Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum