Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 09.10.2019 13:14
  • Son Güncelleme: 09.10.2019 13:24

2019 Kimya Ödülü sahiplerini buldu! Nobel tarihinde bir ilk yaşandı

Son dakika haberine göre Kimya Ödülü’ne 3 bilim insanı John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino laik görüldü. 97 yaşındaki ABD'li profesör Goodenough, Nobel kazanan en yaşlı isim oldu.

Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

019 Tıp Veya Fizyoloji ile Fizik ödüllerinin ardından Kimya dalının kazananları da belli oldu. Bilim insanları John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoşino "lityum iyon pillerinin gelişimine katkıda bulundukları" için Nobel Kimya Ödülü'nü aldı.


*2019 Nobel Kimya Ödülünü kazanan bilim insanları

Öte yandan 97 yaşındaki ABD'li profesör Goodenough, Nobel kazanan en yaşlı isim oldu.

Lityum iyon piller yeniden şarj edilebiliyor; akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi birçok elektronik alette kullanılıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.