Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 13.05.2019 20:56
  • Son Güncelleme: 13.05.2019 22:30

'da başkent 'nın taşınacağı bölge belli oluyor

Devlet Başkanı , geçen ay sonundaki kabine toplantısında başkenti aşırı kalabalık, kirlilik ve lerle mücadele eden 'dan taşımayı kararlaştırdıklarını söylemişti. O konuda ilk adım atıldı. Cakarta'nın taşınacağı yeni bölgenin bu yıl sonuna kadar belirleneceği bildirildi.

Bir başkent taşınıyor!

Planlama Bakanı Bambang Brodjonegoro, başkentin başka bölgeye taşınması kararı çerçevesinde başkentin yeni konumuna ilişkin çalışmaları bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Ön inşa ve altyapı çalışmaları hazırlıklarına 2020'de başlanacağını söyleyen Brodjonegoro, yeni başkentin 30 ila 40 bin hektarlık alana kurulmasının planlandığını dile getirdi.

Devlet Başkanı da geçen hafta Kalimantan bölgesindeki birçok kente yaptığı ziyarette yeni başkent için yer incelemesinde bulundu.

EN AZ 10 YIL SÜRECEK
Öte yandan taşınma işleminin 10 yıl kadar sürmesi beklenirken, kamu çalışanları dahil yeni başkent nüfusunun 1,5 milyon olacağı tahmin ediliyor.

Widodo geçen ay sonundaki kabine toplantısında başkenti, aşırı kalabalık, kirlilik ve lerle mücadele eden 'dan taşımayı kararlaştırdığını bildirmişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.