Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 26.08.2018 11:42

Papa'dan çocuk istismarı itirafı

İrlanda'ya ziyarette bulunan , Katolik Kilisesi'nde yaşanan ve dünyayı sarsan çocuk istismarı skandalı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Papa'dan çocuk istismarı itirafı

Katoliklerin ruhani lideri 'in geçmişte koyu Katolik tutucu çizgideyken önemli bir toplumsal bir evrim geçiren İrlanda'ya ziyareti gerilimli başladı.

ABD'DEKİ SKANDAL GÜNDEMDEYDİ
ABD'nin Pennsylvania eyaletinde 70 küsur yıl boyunca 300'den fazla rahibin 1000'den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğunda dair mahkeme kararı Papa'nın ziyaretinde gündeme geldi.

"SKANDALI GÖRMEZDEN GELEMEM"
Papa, İrlanda ve ABD'de kilisenin üstünü örttüğü 'iğrenç' cinsel saldırılarla mücadele edilmemesinin utancının sürdüğüne dair bir konuşma yaptı: "Kilise mensuplarının eğitmekle ve korumakla sorumlu oldukları gençleri istismar etmelerinin neden olduğu vahim skandalı görmezden gelemem.

"ACI VE UTANÇ KAYNAĞI OLARAK KALMIŞTIR"
Piskoposlardan rahiplere, en üstten en alta dek yetkililerin bu tiksindirici suçlara gerekli yanıtı vermekte başarısız olmaları haklı olarak öfkeye neden olmuştur ve hala Katolik toplumu için acı ve utanç kaynağı olarak kalmıştır. Ben de bu hisleri paylaşıyorum."

HALK PROTESTO EDİYOR​
Francis, İrlanda ziyaretinden birkaç gün önce Katoliklere hitaben yazdığı mektupta kilisedeki cinsel taciz vahşetini kınadığını dile getirmişti.

Bu, İrlandalıların öfkesini dindirmeye yetmedi. Dublin sokakları, Papa'yı ve Katolik Kilisesi'ni protesto gösterilerine sahne oldu. Sosyal medyada pek çok tepki paylaşıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.