• Dünya
  • 07.12.2017 10:47
  • Son Güncelleme: 07.12.2017 - 10:47

ABD Başkanı kararıyla neyi amaçlıyor?

ABD Başkanı Donald , ’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı aldı. Peki Trump, iç ve dış tepkilere rağmen neden kararında ısrar ediyor?

ABD Başkanı Trump Kudüs kararıyla neyi amaçlıyor?

ABD merkezli Brookings Enstitüsü'nün 1 Aralık'ta yayınladığı ankete göre, ABD'lilerin yüzde 63'ü 'e taşınma kararına karşı çıkıyor. Peki , iç ve dış tepkilere rağmen neden kararında ısrar ediyor?

1- Trump 'icraatçı başkan' olduğunu ispatlamaya çalışıyor: ABD Kongresi elçiliğin Kudüs'e taşınma kararını 1995'te almış ancak hiçbir başkan bu adımı atamamıştı. Göreve geldiğinden beri somut icraat yapamamakla eleştirilen Trump, bu kararı 22 yıl sonra yerine getiren başkan olmak istiyor.

2- Trump Cumhuriyetçi seçmene şov yapıyor: Brookings'in araştırması, ABD'li Demokratların Kudüs kararına büyük oranda karşı çıktığını, Cumhuriyetçilerin ise bu konuda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Gazete Habertürk'ün haberine göre Trump'ın Yahudi lobisi aracılığıyla Cumhuriyetçi tabanını artırmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

3- Barışa ulaşmak için Filistin'e güç gösterisinde bulunuyor: Bu teoriye göre Trump, "İsrail- Filistin sorununu çözen başkan" olabilmek için Filistin'i masada daha fazla zorlamak için bu kararı alıyor.

4- Bilgisiz veya yanlış yönlendiriliyor: Trump'ın elçiliği taşımanın yol açabileceği sonuçlara ilişkin öngörüden yoksun olduğu veya danışmanlarınca yanlış yönledirildiği de ihtimaller arasında.

kalan karakter 1000

ali ali

üsler için ab den katkı araç gereç asker para ister belayı sarar içlerine

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.12.2017 20:14
EGEMEN EGEMEN

eksik analiz..abd başkanı salak biri değil..herşeyi planlamış..evangelistler tanrıyı kıyamete zorlamak ve mesihin gelmesini çabuklaştırmak için din savaşı çıkarmak zorundalar..o da bunu yapıyor..mesele bu kadar basit..diğerleri teferruat..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.12.2017 17:24
necmettin necmettin

Kudüs islamındır ve öylede kalacaktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.12.2017 16:45
SÜPER TÜRKİYE 2071 SÜPER TÜRKİYE 2071

amerikan ekonomisi çökdü,dünyaya haber veren yok çünkü yasak.adam batan amerikayı arab şeylerinin parası ile,siyonistlerin parası ile kurtarmaya çalışyor.adam 48 saat uçakda dolaşıyor,kuzey kore var.japonya ve koreye silah sattı ne kadar 100 milyar dolar değerinde aynı araplarda.bu pislik abd ekonomisini kurtarmaya çalışıyor.kurtaramıyacaksın amerika ekonomisini çünkü bir yalan haberle bile batacaksın ey amerika!amerrika bitti hala düşünen varmı?doların yükselmesi süni pompalamadır.bunlara darbe nasıl vurulur?yolsuzlukla,haberi sızdırıp medyaya vermekle.gerisi hep boşdur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 07.12.2017 15:54
zekiye zekiye

savaş cıksa ne olur.amerika yine savaş bölgesine asya kökenlileri latin ve ispanik kökenlileri ve (zenci) afrika kökenlileri gönderir olur biter.şimdide öyle yapmıyor mu .sanki savaş bölgesine yahudileri gönderecek mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.12.2017 13:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT