Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 14.11.2017 09:55

Hariri'den zoraki röportaj

, başbakanlığından istifası sonrası ilk kez el-Müstakbel kanalına konuştu. ’da ev hapsinde tutulduğu iddialarına son noktayı koyması beklenen Hariri, “Özgürüm” dedi ancak kimse ikna olmadı. Hariri, mülakat sırasında sürekli kendisine talimat veren kişiye kızgın bir yüz ifadesiyle baktı. Sık sık su içen Hariri, yorgun ve üzgün görünüyordu.

Hariri'den zoraki röportaj

4 Kasım'da ziyareti sırasında, İran'ı hedef gösterek başbakanlıktan istifa ederek ülkesi 'ı ve bölgeyi şoka sokan , ilk kez konuştu. Suudi Arabistan'da ev hapsinde tutulduğu iddialarına son noktayı koyması beklenen Hariri, "Özgürüm" dedi ancak kimse ikna olmadı. Önceki gece kendi partisine bağlı el-Müstakbel televizyon kanalında canlı yayın konuğu olan Hariri, yüz ifadesi ve mimiklerinin tuhaflıkları nedeniyle yeni soru işaretleri oluşturdu. Mülakat sırasında sürekli kendisine talimat veren kişiye kızgın bir yüz ifadesiyle bakan Hariri, sık sık su içiyor ve yorgun görünüyordu.

GÖZÜ TAKILI KALDI
Yayın sırasında Hariri bir noktaya gözünü dikip bakarken başka bir kişinin görüntüsü de ekranlara yansıdı. Lübnanlı aktivistler Twitter'da söz konusu kişiyi gösteren videolar paylaşarak, bunun Hariri'nin Suudi Arabistan'da alıkoyulduğunu kanıtlayan bir delil olduğunu ifade etti. Hariri, bir saat süren röportajın ardından sunucudan artık son vermesini isteyerek, "Beni yordunuz" dedi.

"İSTESEM YARIN DÖNERİM!"
Riyad'dan verdiği röportajda Hariri, "Burada özgürüm. Yarın istesem, seyahat edebilirim" dedi.Lübnan eski Başbakanı, "gerekli anayasal prosedürü başlatmak için kısa süre içinde Lübnan'a döneceğini" açıkladı. İstifasını normal bir şekilde duyurmadığının bilincinde olduğunu ifade eden Hariri, kendisini korumak için görevinden ayrıldığını belirterek, ülkesine "olumlu bir şok" yaşatmak istediğini aktardı.

KAMPANYA SONUÇ VERDİ
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Saad el Hariri'nin ülkesine geri döneceğini açıklaması sonrası kendisini ziyaret edenlere yaptığı açıklamada "Başlatılan ulusal ve diplomatik kampanya olumlu sonuç verdi" dedi. Cumhurbaşkanı ile görüşen kaynaklar ayrıca Avn'ın, 'Hariri'nin üllkesine döneceğini açıklamasının Lübnan'daki koalisyon hükümetinin temeli olan siyasi uzlaşının hala ayakta olduğunu gösterdiğini' söylediğini aktardı.

FRANSA: ENDİŞELİYİZ
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, dünkü açıklamasında Lübnan'ın iç işlerine karışılmaması çağrısında bulundu. AB ülkeleri Dışişleri Bakanları'nın toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Le Drian, 'Fransa'nın Lübnan'ın bütünlüğü ve istikrarı konusunda endişeli olduğunu' belirterek 'hükümetin bir an önce istikrar kazandığını görmeyi istediklerini' söyledi. Le Drian, "Hariri hareket özgürlüğü olduğunu söylüyor. Ona inanmamak için bir nedenimiz yok. Ancak Lübnan konusunda siyasi bir çözüm olması için tüm siyasi liderlerin tamamen hareket özgürlüğünün olması önemli ve iç işlerine karışılmaması temel bir ilke" dedi.

İRAN: İÇ İŞLERİNE KARIŞMIYORUZ
Lübnan siyasetine müdahale etmekle suçlanan İran, ülkenin iç işlerine karışmadığını iddia etti. Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri, El Müstakbel kanalına verdiği röportajda Hizbullah ve İran'ı suçlayarak, "İran'ın tüm iç işlerimize karıştığı, bir siyasi oluşumun da ona destek verdiği bir durumu sürdüremeyiz" demişti. İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, "Hariri'nin pazar günkü açıklamaları onun Lübnan'a olası dönüşü konusunda ufak da olsa umut verdi. İran, Lübnan'ın içişlerine karışmıyor" ifadelerini kullandı.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

suud def çalıyor sen oyna hariri sen oyna diye

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.11.2017 11:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.