Bugünkü
Takvim

ve Arabistan arasında ipler geriliyor

Kongresi'nin Obama'nın vetosuna rağmen geçen yıl aldığı kararın ardından, saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları ile ABD'li sigorta şirketleri, El Kaide'ye destek verdikleri gerekçesiyle ve bazı Suudi vakıflarına tazminat davası açtı. Suudi Arabistan, ABD ekonomisinin bu davalardan zarar göreceğini belirtiyor.

  • Dünya
  • 25.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.03.2017 11:26
ABONE OL
ABD ve Arabistan arasında ipler geriliyor
'nin önceki başkanı 'nın vetosuna rağmen, ABD Kongresi geçen yıl ve yabancı şahısların saldırılarından sorumlu tutulmalarının önünü açan yasayı kabul etmişti.

ABD'DE SUUDİ ARABİSTAN'A KARŞI İLK 11 EYLÜL DAVASI AÇILDI
Suudi Arabistan aleyhine dava açan ancak sonuç alamayan mağdur aileleri ve sigorta şirketleri, kararın ardından tekrar harekete geçerek New York'ta yeniden dava açmaya başladı. Hafta başında yaklaşık 800 mağdur adına açılan davaların ardından, bugün de ABD'li sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve El Kaide'ye para aktardıklarını iddia ettikleri bazı Suudi vakıflar aleyhine Manhattan Federal Mahkemesi'nde tazminat davası açtı.

Ailelerin avukatları ve sigorta şirketleri Suudi Arabistan ve söz konusu vakıfların El Kaide'ye finansal destek verdiğini öne sürüyor. Suudi Arabistan, bu iddiaları reddediyor.Uzmanlar, söz konusu davaların ABD finansal piyasalarına ve New York borsasına zarar verebileceğine dikkati çekiyor.Suudi Arabistan: 11 Eylül yasasının kötü sonuçları ABD ve global ekonomiyi etkileyecektir

Dünyanın en büyük enerji firması olan Suudi milli petrol şirketi Aramco'nun gelecek sene halka ilk arzının (IPO) gerçekleşeceğine işaret eden uzmanlar, Suudi Arabistan hükümetinin Aramco'nun IPO'su için New York borsası yerine Londra, Hong Kong ve Tokyo borsalarına yönelebileceğini vurguluyor.

Suudi Arabistan'ın halka arzından sonra firmanın piyasa değerinin 2 trilyon dolar olması beklenirken, piyasa değeri yaklaşık 740 milyar dolar olan dünyanın en büyük şirketi Apple'ı üçe katlayacağı tahmin ediliyor.Öte yandan, ABD'nin uzun yıllardır Ortadoğu'daki yakın müttefiki Suudi Arabistan'a karşı açılan davaların iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

kalan karakter 1000

birsu birsu

Sudilerin petrolüne şirketlerinle el koy, verdiğin pay ın kazancı paraları bankalarında tut, sonra bahane yarat o paraları da yut, ABD sen dünyanın baş belasısın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.03.2017 15:15
ado ado

OLAN SİYONİST AMERİKA PARA NEREDE VARSA GÖZÜNÜ ORAYA DİKİYOR SUDİLER BUNCA ZAMAN PARALARINI SİZE YEDİRDİ ANCAK TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ ARTIK ARABİSTANDA UYANDI

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.03.2017 15:08
Osmanlı Osmanlı

Arabistanda Amerikayı Mahkemeye versin. Çünkü o terör örgütlerini kurduran amerikanın ta kendisidir. o örgütlere silahları veren de amerikan şirketleridir. senelerdir deliller açıkça ortada.. hatta terörö mağduru bütün ülkeler amerika ve avrupayı mahkemelere vermeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 25.03.2017 14:32
dindar kaya dindar kaya

arablarin parasina goz diktiler

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 25.03.2017 12:55
Gurbetci Gurbetci

Haydut Amerika kanlan beslenen vampirler bu Dünyadaki bütün teröristleri siz besliyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 25.03.2017 11:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.