Bugünkü
Takvim

Gözü aydın!

Almanya'da geçirdiği kazada kör olan bir kadının aslında kişilik bölünmesi yaşadığı ortaya çıktı. 10 farklı kişiliğe sahip olan kadın 13 yıl sonra görmeye başladı

ABONE OL
Gözü aydın!
Film senaryolarını aratmayacak olay Almanya'da yaşandı. B.K. adındaki 37 yaşındaki kadın 13 yıl önce geçirdiği kazadan sonra görme yetisini kaybetti. Doktorlar o tarihte B.K.'nın beyninin görme merkezinin zarar gördüğünü söyledi. B.K. yıllarca kılavuz köpekle yaşadı. Ancak B.K.'nın derdi başkaydı...

BAZEN ERKEK KİŞİLİĞİNDE
Kadın, kişilik bölünmesinden mustaripti. B.K. kimi zaman ergen bir erkek, kimi zaman İngiliz bir kadın, kimi zaman da yetişkin bir erkek oluyordu. Doktorlar 10 farklı kişilik tespit etti. Dr. Strasburger ve Dr. Waldvogel'in hastası olan kadın bir gün seans sonunda gazetedeki bir kelimeyi görüp söyleyince kör olmadığı anlaşıldı. Doktorlar, B.K.'nın kör olmadığını, kişilik bölünmesinin yarattığı görüntü ve anlamlar dünyasında yaşanan karışıklıktan ötürü, beynin 'görme işlevini devre dışı bıraktığı' sonucuna ulaştı. Yapılan tedaviler sonucu B.K.'nın 10 kişiliğinden 8'i şimdi görebiliyor. Diğerlerinin ise görmeye direnç gösterdiği belirtiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.