Bugünkü
Takvim

'lık !

Yüzde 100 görmediğini herkesten saklayan Türk, Almanya'da 5 yıl 'gören' öğretmen rolü yaptı. Alman makamlar ise gerçeği Türkiye'ye döneceği gün öğrendi

ABONE OL
Oscar'lık kör!
Yüzde 100 olan , 5 yıl boyunca "gören"i oynadı. Almanya'da doğan ve sadece ışık algısına sahip olan Delimehmetoğlu, "acı vatanda" az görenlere yönelik eğitim aldı. Duyu organlarını ise tekvando sporuyla geliştirdi.

10 AYRI OKULDA GÖREV YAPTI
Türkiye'ye dönen ve yüzde 100 görme engelli raporu verilen Delimehmetoğlu, üniversite eğitiminin ardından Körler Okulu'nda sınıf öğretmenliği yaptı. Bu dönemde, yurt dışında eğitmenlik sınavı açıldı. Ancak bu sınava engellilerin girmesi yasaktı. 1 yıl boyunca sınava çalışan öğretmen, sınavı Türkiye birincisi olarak kazandı. Delimehmetoğlu, Almanya'nın Bavyera eyaletinde öğretmenliğe başladı. Almanya'da 5 yıl boyunca 10 ayrı okulda eğitimcilik yapan Turan Delimehmetoğlu, görme engelli olduğu gerçeğini herkesten saklamayı başardı.

ALMANLAR'I GÖZYAŞINA BOĞDU
Tacize karşı savunma, Türk kültürü, matematik ve Almanca olmak üzere haftada 30 saat derse giren Delimehmetoğlu, anlatacağı tüm konuları bir önceki akşamdan hazırladı. Projeksiyon aletiyle anlatacağı konuları sınıfta öğrencileriyle paylaştı. Öğencilerin defterlerini eve götürüp, verdiği ödevleri büyütme cihazıyla inceledi. Bu durum tam 5 yıl devam etti. Her gün 24 saat gören öğretmen rolü oynayan ve bu nedenle isteyen Delimehmetoğlu, Türkiye'ye dönmeye karar verdi. Alman makamlar, engelini Türkiye'ye döneceği gün öğrendi. Şaşkına dönen Almanlar ise gözyaşları arasında Türk öğretmeni Türkiye'ye uğurladı.

SORUŞTURMA AÇACAKLARDI
Engelli öğretmen Turan Delimehmetoğlu, Başbakan Erdoğan'ın, "Başkalarının derdiyle dertlenmeyen, kendi başını dertten alamazlar" sözleri üzerine Türkiye'ye döndüğünü söyledi. Engelli öğretmen "Türk makamlarına 'Almanya'da gören öğretmen sıfatıyla çalıştım' dedim. Hakkımda soruşturma açmak istediler. Ancak işveren Alman devleti olduğu için bunu başaramadılar" dedi.

SİYAH KUŞAK SAHİBİ...
23 yıldır tekvando yapan Delimehmetoğlu, dünyada siyah kuşak sahibi tek engelli olduğunu söyledi.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.