Bugünkü
Takvim
  • 19 Ocak 2011, Çarşamba

Bir İstanbul masalı

Vaktinizi tüketeceğim için peşinen özür. Bunca kallavi sorunlar, yanıt bekleyen sorular, memleket meseleleri kabak gibi ortadayken ben kalkıp mütevazı sokakların sıradan insanlarından, onların incir çekirdeğine bilem dar gelen tasalarından söz edeceğim size.

İsyan halleri
İstanbul'da yollara düştüm geçen günlerde.
Tophane'den vurup, Galata'dan dolandım, Tünel'in oradan yay çizip, Perşembe Pazarı'na yol aldım. Ömer Hayyam, Aynalıçeşme, Tarlabaşı, Dolapdere, Kasımpaşa, Feriköy, Kurtuluş derken bacaklarım isyan etti bitirdim tarassudu.

Mütevazı

Gördüm ve gayetle şaşırdım ki vatandaşın rutin gündeminde sorunlar, kaldırımları işgal etmiş.
Seyyarlarla kapışma, park edecek yer yüzünden hırlaşma, köfte getiren tepsici gecikti falan türünden mütevazı sorunlar daha bir gündem.

Mönüde yok

Yani, daha başlarken tık nefes olan Ergenekon, Güneydoğu'da kalkışılan kalkışma girişimleri muhabbet mönülerinde yok.
O zaman sokak gündemini cımbızlayıp sunayım istedim size.
Bültenlerin, 1. sayfalarını içeri doğru okudukça katmerleşen ağır vukuatlarla dolu satırların aksine "kıl-tüyyün" babından durumları aktarayım az aşağıda.

Lüzumsuz havadisler galerisi

Sakala özgürlük verdik epey bir aşağılara sarkıttık iyi oldu.
Şapkayı da takmayıp kel kel gezince tanımayanlar tanıyanlardan daha kalabalıklaştı. "Vaay Abiii. Gelsene. Gelip bi çayımızı içsene" şeklinde mutat davetlere alışkanlığım şaşkınlaşsa da fark edilmeden dolaşmanın doğal gözlem yapmaya böyyük faidesi var.

Tuhaf ama

Haa bir de o halimle gezinirken bir diyeceği olanların kullandığı hitaplar da ayrı bir matrağıma gidiyor.
Yıllardır "abi"ye alışmışım ya, kulağım bir tuhaf oluyor ilk duyuşta sonra da gülesim geliyor.
- Bey amca bi yol versene...
- Geç evladım...
- Hacı abi bu otobüs Sirkeci'ye gider mi?
- Gider kardeşim...
- Buyur Hacı emice palamut, levrek mi bakmışıdın?
- Yok birader öylesine göz attım...
- Muhterem, dikilme yol ortasında da geçelim...
- Affedersiniz efendim buyurun.

Sinek avı
Üç aşağı beş yukarı hitaplar böyle.
Azapkapı Geçidi'ne yakın kadim kahvenin bitirim ocakçısı, Arap Camii avlusundaki kuşyemi satıcısı, Çin işi tornavida takımını "Amarikan menşeyli" dolmasıyla yutturmaya çalışanı saymazsak. Köprüaltı meyhanelerinde sinek avlamakta ustalaşan garsonları, altılı, loto, iddia oynarken kümeleşip hararetlenenleri de bir kenara koyarsak, tek aykırı fotoğraf karesi hırdavat çarşısında renkli fleksiglasları sanat eseri gibi istifleyip kendini gazetesine veren o adam oluyor. Ama neyleyim ki o, bugünlük benim hedef kitlemde değil.
He he heee...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya