Bugünkü
Takvim

Avrasya Gezi'si

İşler iyice karışıyordu! Bölgede tansiyon iyice yükselecekti!
Kılıçlar çekildi, belki de yakında şakırdayacaktı! Amerika'nın bölgede VAR OLMAK istemesiyle AVRUPA ve Rusya'nın buna karşı çıkışı mücadelenin rengini belirleyecekti! Aslında kavga kimse için sürpriz değildi!
Rusya'nın hem Çin'i hem Avrupa'yı kontrol etmek istemesi bardağı taşıran son damla oldu!
Çünkü Amerikalılar, Avrupa ile Avrasya'ya TEK KITA olarak bakardı!
Kültürel farklar dışında göze batan önemli bir şey bulunmazdı! Avrasya 4.62 milyar nüfusa sahipti! Yani dünya nüfusunun yüzde 65'i burada yaşıyordu!
Nüfus gücünün yanında AVRASYA enerji ve hammadde deposuydu!
Sıçrama tahtası olduğu için de tarihteki bütün büyük güçlerin ANAYURDU oldu!
Antik Yunan, Pers İmparatorluğu, Hindistan, Çin, Moğollar, Rusya ve Osmanlılar ile Portekiz, Hollanda, İspanya ve Fransa gibi BATILI güçler hep bu alana basarak ilerledi ve büyük oldu! Egemenliğin temel noktası Avrasya idi! İngilizler ve Japonlar için bile bir ölçüde böyleydi!
Ancak Avrasya'ya DAYANMADAN süper güç olan tek ülke Amerika'ydı! Zamanın ruhu başka gerekçelerle Amerika'yı bölgeye çekiyordu! HEGEMONYALARINI sağlamlaştırmak, devam ettirmek ve sözü dinlenen bir ülke olarak kesinlikle Avrasya'ya inmek ve gelmek zorundaydı! Avrasya'ya yaslanmadan büyüseler de buraya dayanmadan AYAKTA KALAMAYACAKLARDI! Satranç tahtasında baş oyuncu ABD'ydi.
Avrasya'nın yeni jeopolitik haritasında kilit önemdeki en az beş jeostratejik oyuncu ile beş jeopolitik miğfer devlet vardı. Fransa, Almanya, Rusya, Çin, Hindistan büyük ve etkin oyunculardı...
İngiltere, Japonya, Endonezya çok önemli ülkeler olmakla birlikte etkileri sınırlıydı!
Beş miğfer devlet ise Ukrayna, Azerbaycan, G. Kore, İran ve Türkiye idi... İran ve Türkiye sınırlı kapasitelerine rağmen jeostratejik olarak da etkindir! Amerika'nın en öncelikli görevi Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu'daki bir sorunun başka bir güç tarafından çözümünü engellemekti!
Kendisini TEHDİT edebilecek bir gücün ortaya çıkmasını durdurmaktı!
Amerikan çıkarlarının korunması ve devamı için bölgedeki en önemli ülke Türkiye ve Ukrayna'ydı!
Bu sözler benim değildi!
Amerikan DERİN devletinin önemli figürlerinden Brzezinski'nindi!
Defalarca yazdığım gibi Amerika, Avrupa ile Avrasya'nın birleşmesinden çok korkuyordu! Bu HATTA arkadan ÇİN de eklendiğinde Amerikan rüyasının sonu demekti!
Amerika'nın Avrasya'da yenilmesi ya da galip gelmesi Türkiye'ye bağlıydı! Almanya-Fransa-Rusya bloğu ya da Washington kazanmak için ANKARA'ya muhtaçtı! Avrupa Birliği yıllarca İngilizler'in kontrolünde olduğumuz için bizi arasına almadı!
Şimdi en büyük hataları ve sıkıntıları bu! Amerika ise DARBELERLE , PARALELLE sonuç almayı düşündüğü için Ankara'yı pas geçti!
En önemli ülke, en kilit ülke iki rakip tarafından da gerektiği DEĞERİ görmüyordu! Oysa maçın kaderi burada değişecekti! Amerika, ne ordu içinde ne de Boğaz'da AVRUPA YANLISI figür istiyordu! Paralel buna hizmet ediyordu! En önemli KALEYİ Washington'a sunmak için çalışıyordu!
Avrupa da yerleşik SER MAYE ve LAİKLİK hassasiyetiyle sonuca gitmeyi tercih ediyordu!
Erdoğan ise bu iki dalga arasında, iki türbülans arasında dümene sahip çıkıyordu! Sarılıyordu! Amerika'nın Avrupa-Rusya-İran eksenine açtığı savaşın etkileri doğal olarak bizi de rahatsız ediyordu!
Sınırlarımızın hemen yanı başında YENİ DÜNYA HARİTASI çizilmek isteniyordu! Washington bütün gücüyle Fransa-Almanya ve Rusya'ya saldırıyordu! Tabii önde başka figürler yer alıyordu! Atlantik'ten başlayıp Urallar'a kadar uzanacak olan HAT, Beyaz Saray'ı korkutuyordu!
Tek seçenek Türkiye ve Müslüman coğrafyasına yaslanıp bu ittifakı kontrol etmekti! Başka seçenekleri yoktu! Avrupa'nın Afrika ve Ortadoğu ile arası önümüzdeki günlerde daha da açılacaktı!
Charlie Hebdo saldırısında olduğu gibi, Müslüman karşıtlığı yürüyüşlerindeki gibi Amerika, Müslümanlığı Avrupa'dan çıkarmak isteyecekti! Kendisi ve İslam dünyası arasında bir DENGE kurma peşinde koşacaktı! Hem enerjiye hem geçiş yollarına hakim, hem de Avrupa-
Avrasya bütünleşmesini baltalayacak bir ÜS talep edecekti! Bulmak için gelecekti!
Avrasya'yı ve Türkiye'yi kontrol edemediği zaman DOLAR rezerv para olmaktan hızla çıkacaktı! FED kağıt basarak dünyayı yönetme imtiyazından mahrum kalacaktı!
Bakın; artık Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'daki en küçük olay bile bu büyük kavganın DIŞAVURUMUYDU! Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın seçim mitingi düzenlediği stadyumun hemen yanında BOMBALAR patladı! 7 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı! Jonathan'ın programını değiştirip iki dakika önce oradan geçtiği için KURTULDUĞU söylendi! Fransa'ya yakın olmasını canıyla ödeyecekti az kalsın! Jonathan bir de "Boko Haram'ın arkasında Amerika var!" demişti!
Obama, CNN'e ne diyordu peki! "Kiev'de başlayan gösterilerde rolümüz var! Putin, Rus yanlısı Yanukoviç'in ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan ayaklanmaya hazırlıksız yakalandı. Kırım konusunda hata yaptı! Bunu da ekonomik açıdan büyük zararla ödedi..."
Avrupa-Rusya-Çin birleşme modelini konuşurken Ankara ise Kürtler'le kucaklaşıyor, bambaşka bir oyunla Ortadoğu'ya geliyordu!
Ortadoğu ve Avrasya'daki BİRLEŞME metodları Amerika kadar İNGİLTERE 'yi de ürkütüyordu!
Bu nedenle Gezi, Oslo, 7 Şubat ve 17 Aralık oluyordu! Bu nedenle dünya MEDYASI saldırıyordu!
Aslında her iki KANAT da Türkiye'yi çeşitli enstrümanlarla ELE GEÇİRMEK istedi! Hiçbiri başaramadı! Şimdi hepsi kapının önünde! Ankara kimi tercih ederse onunla ilerleyecekti! Kapının dışında kalanlar ise bütün güçleriyle saldıracaktı! Orta bir yolun olmadığı döneme girildi! Gücü yeten kazanacaktı!
İki taraf hem birbirleriyle hem Türkiye ile uğraşacaktı! Kilit burası çünkü! İçeride besledikleri ÇİLİNGİR açamadı!
Türkiye hem Ortadoğu'yu hem de Avrasya'yı kontrol edebilecek tek koordinattı!
Bunu bilirsek elimiz çok güçlü!
Ama birileri bundan mutsuz!
Sokağı kaşımak için ellerinden geleni yapacaklardı! Bizi UCUZA MAL ETMEK için içeriden vurmaya kalkacaklardı! Kazanırsak tarih yazacaktık kaybedersek tarih bizi yazacaktı! Bu nedenle içeride çıkacak her olaya DIŞARIDAN bakmalıyız!
Tek yapmamız gereken BAKIŞ AÇIMIZI değiştirmekti!
Yoksa hiçbiri bizden AKILLI değildi! Bu devlet ve millet bunu fazlasıyla yapar! Bunu onlar da biliyor!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya