Bugünkü
Takvim
  • 27 Ocak 2011, Perşembe

Siyaset ve vefa

Genel seçimler öncesiydi. Başbakan Erdoğan'la Numan Kurtulmuş arasında bir görüşme gerçekleşti.
Kurtulmuş, o dönemde isteseydi AK Parti'ye gidebilirdi.
Erbakan'a duyduğu vefa üstün geldi.
Partisini bırakmak istemedi. İzlediği yolu değiştirmeyi düşünmedi.
Aradan yıllar geçti...
Kurtulmuş'un, ayrı saflarda yer almayı "ihanet" olarak gördüğü Erbakan, farklı davrandı. Numan Kurtulmuş ile yollarını ayırdı.
Kurtulmuş da Halkın Sesi Partisi'ni kurmak zorunda kaldı.
***

Mehmet Kahraman, ANAP döneminde Erzurum milletvekilliği yapmış bir isim.
Yıllarca siyaset dışında kaldı. Ancak, Numan Kurtulmuş, kendisini Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) ne davet ettiğinde, "hayır" diyemedi. Daveti kabul etme ihtiyacı duydu.
HAS Parti'ye Genel Başkan Danışmanı oldu.
Çünkü, Numan Kurtulmuş'un babası Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş'a vefa borcu vardı!
Mehmet Kahraman, 1971'de Erzurum'da öğretmenlik yapıyordu. Aynı zamanda da İstanbul Hukuk Fakültesi'nde okuyordu.
Sınavlar için Erzurum'dan izin alıp, İstanbul'a geçmişti. Ancak, sınavlar uzamış, aldığı izin yeterli olmamıştı. "Ne yapacağım" diye kara kara düşünmeye başladı. Erzurum'a geri dönse, sınavları tamamlayamayacaktı. Sınavlara devam etse, memuriyeti tehlikeye girecekti.
Tanıdığı bir sağlık memurundan yardım istedi.
O sağlık memuru da kendisini Dolmabahçe Sarayı'nın doktoru İsmail Niyazi Kurtulmuş'a götürdü.
Mehmet Kahraman derdini anlattı...
Numan Kurtulmuş'un babası İsmail Niyazi Bey'den 5 günlük rapor aldı. Büyük bir yükün altından kurtulmuştu. O rapor sayesinde İstanbul Hukuk Fakültesi'nin sınavlarını verdi. Erzurum'daki memuriyeti de tehlikeye girmedi.
40 sene önce yaşadığı bu olay, Mehmet Kahraman'la HAS Parti'nin buluşmasında önemli rol oynadı.
***

Numan Kurtulmuş'un babası İsmail Niyazi Bey, İstanbul'un tanınmış doktorlarından biriydi. O dönemde pek çok kişi tarafından bilinen bir özelliği vardı:
Haftada bir "Halk Günü" yapardı.
Perşembe günlerini fakir fukaraya ayırırdı.
O gün kim gelirse muayene eder, para da almazdı.
Denir ki:
Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş, hiçbir beklentisi olmadan "Halk Günlerini" sadece hayır için yaptı. Ancak, babasının bu davranışları Numan Kurtulmuş'a siyaset hayatında "vefa" olarak geri döndü!
***

HAS Parti, Türk siyasetinin yeni oluşumlarından biri.
Buna rağmen iddialı. Mehmet Kahraman, "AK Parti, CHP ve MHP'den sonra dördüncü partiyiz" diyor.
Asla vazgeçmeyecekleri üç temel ilkenin altını çiziyor:
1) Firavunlaşmayacağız.
2) Karunlaşmayacağız.
3) Belanlaşmayacağız.
Bu temel ilkeler çerçevesinde, yıpranmamış, siyasette leke almamış ve vizyon sahibi isimlerle yola devam edeceklerini söylüyor.
Ancak, seçimler de yaklaşıyor.
Türkiye gerçekleri ise ortada. Parlamento dışı diğer siyasi partiler gibi, HAS Parti'nin de önünde yüzde 10'luk seçim barajı ciddi bir engel olarak duruyor.
Bu engeli aşabilmek için şimdiden ittifak arayışları içine girmek gerekli. Mehmet Kahraman ise, ittifak arayışlarına kapıları kapatmadıklarını belirtmekle beraber, çok da sıcak bakmadıklarını söylüyor. Bu durumda, seçimden düşük bir oyla çıkmak yerine, geleceğe hazırlanmak için seçime girmemek de bir alternatif olarak öne çıkıyor.
Genel Başkan Danışmanı Kahraman'ın, bu konudaki ısrarlı sorular karşısında "Tek başımıza da olsa kesinlikle seçime gireceğiz" ifadelerini kullanmaması ise, HAS Parti'nin bu seçimde tribünlerden gelişmeleri izlemesinin de ihtimal dâhilinde olduğunu gösteriyor.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya