Bugünkü
Takvim
  • 18 Ekim 2010, Pazartesi

Kökünü kurutacaklar

Daha düne kadar yaylaları sürülerle dolu Türkiye'nin geldiği durum içler acısı.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun söylediklerine bakın:
- Eğer bu yıl kurban edilecek hayvanların canlı hayvan stoğunu olumsuz etkileyeceği ortaya çıkarsa, ben de "Bu yıl kurban kesilmesin" derim.
Eyvah ki ne eyvah!
Belli ki birileri Bardakoğlu'nun aklına girmiş. Yine yanlış politikaları pompalamaya başlamış. Diyanet İşleri Başkanı'ndan kim ricacı oldu, bu aklı kim verdi, bilmem, ama...
Asıl böyle bir açıklama yaparsa, önce besiciliği öldürür. Ardından da Türkiye'deki hayvancılığı! Üstelik, bir daha kim ne yaparsa yapsın toparlayamaz!
2008'den bu yana bağıran ve "hayvancılık gidiyor" deyip, haklı çıkan bir insan olarak söylüyorum. Bardakoğlu, hayvancılığı kurtarmak istiyorsa, kurban kesim işine hiç karışmasın. Sadece bir fetva verip, iki noktanın altını çizsin:
1) Dişi hayvanları kesinlikle kesmeyin.
2) Kültür ırklarında 2 yaş şartı aramayın. 1.5 yaşını dolduran hayvanları da kurban edin.
***

Tablo ortada:
Uygulanan yanlış politikalar sonucu hayvancılıkta zaten bir sıkıntı vardı. Yaklaşan Kurban Bayramı, bunun üzerine tuz biber ekti.
Etin para ettiğini gören pek çok kişi yeniden besiciliğe yöneldi. Kurbana hazırlık için elinde avucunda ne varsa yatırdı. Ziraat Bankası'nın teşvik için verdiği sıfır faizli krediler de çok etkili oldu. Kredi almak isteyen, işletmesini kurup içini hayvanla doldurdu. Meralardaki, pazarlardaki hayvanlar işletmelerde toplandı.
Ziraat Bankası, ağustos başından itibaren yaklaşık 3 milyar lira kredi dağıttı.
Sırada, işletmesini oluşturup, kredi bekleyen başkaları da var.
Durum bu olunca, kesime gönderilen hayvan sayısı azaldı. Et fiyatları, iyice arttı.
Önceden altını defalarca çizdiğimiz gibi ithalat da çözüm olmadı.
Üretici artık işin farkında...
Amiyane tabiri ile atıp tutulanları ve dışarıda et fiyatlarının çok düşük olduğu sözlerini yemiyor. Çünkü, aylardır ithalat kapılarının açık olmasına rağmen, planlandığı gibi hayvan girişinin olmadığını görüyor.
Hesap ortada:
Kurban piyasası şimdiden oluşmuş durumda. Büyük başta canlı baskül ağırlığı 11-12 lira. Bu durumda, karkas etin kilosu 18-20 liraya geliyor. Et Balık Kurumu ise, 16 liradan kesiyor. Durum bu olunca, üretici haklı olarak kurbanı bekliyor.
Bazıları panik yapıp bağırıyor, ama daralmanın asıl sebebi bu. Kurbanla birlikte işler tersine dönecek. Piyasaya bol miktarda et pompalanacağı için fiyatlar da gerileyecek.
***

Bütün dünya üreticiyi desteklerken, biz "kurban kesmeyin" diyerek, boğmanın planlarını yapıyoruz.
İşte bu yüzden belimizi bir türlü doğrultamıyoruz.
Hayvancılıkta üretici o kadar çok darbe yedi ki, bu sektörün yeni bir yanlışı kaldırması mümkün değil. Şimdi, bir darbe daha gelirse, bu ülkede üreticiliğe soyunacak adam kalmaz.
İşte o zaman yandı gülüm keten helva!
Söylemiştik, haklı çıktık. Bakın, sıkıntı ithalatla da çözülmüyor.
Türkiye'de bu sektörü kurtaracaksak, üreticiyi teşvikten başka çare yok. Tek çözüm, uzun vadeli, istikrarlı ve düzgün politikalar. Et problemini çözmek istiyorsak, işe sütten başlamamız lazım. Eti kurtaracaksak, önce süte bakmalıyız.
Türkiye'yi bu noktaya 2008'deki süt krizi getirdi. Süt para etmeyince, bütün damızlık hayvanlar mezbahalara gitti. Elde avuçta bir şey kalmadı. Olacakları tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yoktu. O günlerde ne dediysek aynen çıktı.
Şimdi de uyarıyoruz. Sütte yine sıkıntı var, yetkililerin haberi olsun!
Üstelik, ocak ayında fiyatların düşmesi bekleniyor. Bugünden tedbir alınmaz ve "kurban kesilmesin" gibi yanlış ve abuk sabuk arayışlar devam ederse, biz eti önümüzdeki yıllarda kuyumcu vitrinlerinde görürüz!
Kimse söylemedi demeyin...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
  • ve ya