Bugünkü
Takvim
  • 21 Ekim 2009, Çarşamba

Sözü düzde kuşatmak

Topu çevirdi! Milli Takımlar Sorumluluğu görevinden istifa eden Fatih Terim için böyle bir başlık kullanılmış bir gazetede. Top çevirmek? Maçın temposunu düşürmek ya da-dolayısıyla yükselen tansiyonu-kapanan rakibi açmak için denenir bu tür şeyler. Gerçekten maç temposu ve dolayısıyla heyecan yükselmiştir ve siz bundan belki de zarar göreceksinizdir. Biraz durulmak; topa basmak gerekir. Fren yapmak: belki sürücü ağzıyla konuşacaksak. Fatih Terim'in yaptığını bu iki şekilde de anlamak olası. Deneyimli hoca hayatın ve futbolun hallerine ilişkin açıklamaları bu taktikle karşıladı. Önce bir göğüs istobu ve o ana kadar görmediğimiz bir gerilim dışı tavırla da motiflenlendirerek yaptı bunu. Onun deneyiminin devreye girdiği anlarda nasıl iyi şeyler! Olduğunu gördük alemde ve ortamda. Ve olmayacak, önü alınamayacak durumlarda da nasıl gerildiğini. Gerilirken alem ve ortama taşıdığı gerilimin dozunu da... Ve fakat 'her şeyi bütün gerçekliğiyle açıklayacağım!' dediği kamu bilgilendirme toplantısından onca yoğun ilgiye karşın o ana kadar başından geçenleri anlattığı bir 'ön öykü!' çıktı. O açıklamaları yapacağım! Dediği gün televizyonda kendisini dinlerken tavırlarına, o yüz hallerine bakıp şöyle demiştim; 'Hiçbir şey söylemeyecek!'Onun tavrı hep böyleydi; hep kavga ederek ama hiç yakınmayarak. İyi bir tarz mı? Zaman gösterecek... Ama bir taktik uygulama daha geçti literatürümüze onun sayesinde-ki futbol oynadığı dönemde kanat değiştirmek onun en iyi yaptığı işlerden biriydi. O kıvrak bilek hareketleri ve hep yukarıdaki başıyla bir radar gibi çalışırdı takımın en gerisinde Terim- bir argüman daha eklemlendi; 'Her şeyi konuşup hiçbir şey anlatmamak!' Ama onun eskilerini bilenler Adanademirspor'daki santrforluk günlerini de anlatıyor. Bakalım zaman ne gösterecek...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya