Bugünkü
Takvim
  • 22 Eylül 2011, Perşembe

Hükümetten çalışanlara müjde!

Hükümet, kamu kurumlarında görev yapan kariyer uzmanlar arasındaki ek gösterge dengesizliğini gidermek için düğmeye bastı.
Yılların kangren sorunu nihayet çözülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat düzenlemesine ilişkin Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK), personel rejiminde dengeleri alt üst etmesi karşısında birçok kamu kurumu teşkilat kanunlarında mali haklar öngören taslakları Başbakanlık'a göndermeye başladı.

Maliye bürokratları çalışma başlattı.
Maliye Bakanlığı diğer bakanlıklardan gelen öncelikle kamu kurumlarındaki kariyer uzmanlar arasında dengesizliği gidermek için çalışma başlattı. Çalışmanın bir aksilik olmazsa 3 Kasım 2011 tarihine kadar Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Hazırlanan çalışmada Maliye'de görev yapan uzmanların 'Maliye uzmanları' adı altında toplanması ve diğer kamu kurumlarında görev yapan kariyer uzmanlarının ek göstergelerinin 3600, makam tazminatlarının ise 2000 olması bekleniyor. Böylece yıllardır kangren olan kariyer uzmanlarının ek gösterge dengesizliği çözüme kavuşacak. Ayrıca daire başkanları ve üst yönetimde görev yapan yöneticilerin ek gösterge ve makam tazminatlarında da düzenleme yapılacak.

Ek ödeme dengesizliği gideriliyor...
Milli Eğitim Bakanlığı
'na ek ödeme verilmesinin ek ödeme almayan kurumları harekete geçireceğini daha önceki yazımda belirtmiştim. Kurumlardan gelen baskı üzerine Maliye Bakanlığı ek ödeme konusunda çalışma başlattı. Ek ödeme alamayan kurumlarda çalışan personele ek ödeme müjdesi geliyor. Maliye Bakanlığı'nın bu konuda çalışma başlatması ek ödeme almayan binlerce çalışanı mutlu edecek. Konuyla ilgili Kanun Hükmünde Kararname'nin yayımlanması ile birlikte kurumlar arasında ek ödeme dengesizliği giderilecek.

Artık KHK'larda mali hak düzenlemesi yapılmasın!
Teşkilat Kanunları'
na ilişkin düzenleme yapılan KHK'larda bir kurum personeline avantaj getiren mali hak düzenlemesi yapılmasın. Bu konuda yetkilileri dikkatli olmaya çağırıyorum. Bu şekilde münferit düzenlemeler, personel rejiminde dengesizliğe yol açmakta, içinden çıkılmaz bir hale gelmekte. Burada Maliye Bakanlığı'na önemli bir görev düşmektedir. Maliye Bakanlığı'nın mali konularda inisiyatifi elden bırakmaması kamu bütçesi açısından önem arz etmekte.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya