Bugünkü
Takvim
  • 13 Şubat 2011, Pazar

Bir sitede çalışan işçinin feryadı!

* Bir güvenlik şirketine bağlı olarak bir sitede görev yapmaktayım. 950 TL maaş alıyorum. Fakat maaşım asgari ücretten gösteriliyor. Bu da yetmezmiş gibi bizden vergi kaçırmak için fiş isteniyor. Ne yapmalıyım? Bazı sorularım var, cevaplar mısınız? S.C.
950 TL aldığınız halde maaşınız resmi olarak asgari ücretten gösteriliyor ise işverenliği devletin sigorta primi ve vergi kaybına neden olması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na ve Maliye Bakanlığı'na şikayet edebilirsiniz. İşte diğer sorularınızın yanıtları:
1) Güvenlik şirketi sahibi, ortağından ayrılarak başka şirket kurduğunu ve bu şirketin kendi adına olmadığını haklarımızı ödemeyeceğini söylüyor.
Ticaret odası kayıtlarından şirket unvanını belirterek şirketin ortaklarını tespit edebilirsiniz. Ayrıca; şirket tüzel kişiliğe sahip olduğundan, siz alacaklarınızı ortaklardan değil direkt şirketten talep edeceksiniz.
2) 25 Şubat'ta sözleşme bitiyor ve işveren siteyi yeni kurduğu şirketin himayesine almak için sözleşmenin bitmesini bekledi. Ne yapalım?
İş sözleşmesi sona erdiğinde, işveren çalışanların kanuni alacaklarını ödemek zorundadır.
3) 2.5 yıllık çalışanım. İhbar hakkım varsa, iş arama izin hakkım da var mı? Haklarımızı nasıl alırız? Bizim hakkımız toplam ne kadar?
Yeni iş arama izni vermeyen veya eksik kullandıran işveren, o süreye ait ücreti işçiye ödemekle yükümlüdür. İşverenlikten olan alacaklarınızı iş mahkemesine dava açarak veya Çalışma Bakanlığı'na şikayet dilekçesi vererek alabilirsiniz. İş Kanunu'na göre son brüt ücretiniz üzerinden 2.5 yıllık kıdeminiz karşılığında çalıştığınız her yıl için 1 aylık ücretiniz tutarında olmak üzere 2.5 aylık ücretiniz tutarında kıdem tazminatı alabilirsiniz.

KAMUDA İŞ OLANAKLARI
SAVUNMA Sanayii Müsteşarlığı sınavla; 'kalite test ve sertifikasyon uzmanı' olarak çalıştırılmak üzere 2 elektrik-elektronik mühendisi, 1 makine mühendisi, 1 uçak mühendisi/havacılık ve uzay mühendisi; 'proje mühendisi' olarak çalıştırılmak üzere; 1 endüstri mühendisi, 2 elektrik-elektronik mühendisi, 1 makine mühendisi, 1 uçak mühendisi/havacılık ve uzay mühendisi, 1 gemi inşaatı mühendisi olmak üzere toplam 10 sözleşmeli personel alacak. Son başvuru tarihi 21 Şubat.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 13.02.1962 doğumluyum. 21.02.1978 ilk sigorta başlangıcım. Ödenmiş prim günüm 2038. 2 aydır isteğe bağlı Bağ-Kur ödüyorum. Ne zaman emekli olurum? Askerliğimi ödersem avantajım olur mu? 5...281116 Nolu SMS
SSK girişinize göre 5000 prim gün sayısını tamamlar tamamlamaz emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparsanız prim gün sayınız artar. Eğer 5000 günü tamamlamaya giderseniz. kalan eksik günlerin en son 1260 gününü, yani son 3.5 yılı SSK'lı olarak tamamlamanız gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak 5000 günü tamamlarsanız, Bağ- Kur emeklilik şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda emeklilik şartlarınız tamamen değişir. Ayrıca 3600 prim günü tamamlayarak 60 yaşınızın dolacağı 13.02.2022'de de yaştan emekli olabilirsiniz.

* Babam 01.01.1955 doğumlu ve 02.03.1993'te Tarım Bağ-Kur'lu oldu, halen de öyle. Ne zaman emekli olur? 5...825361 Nolu SMS
Babanız Bağ-Kur'dan 5400 (15 yıl) prim gün ve 58 yaştan kısmi emeklilik şartlarına tabidir. Prim gün sayısı tamamlanmış. Ancak 58 yaşı 2013 yılında dolacağından, emekli olacağı tarih 01.01.2013'tür.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya