Bugünkü
Takvim
  • 31 Ocak 2011, Pazartesi

İşyerinde tacize uğrayan tazminatını alabilir

İşyerinde çalışanlardan birisi sürekli benimle ilgileniyor. Üstelik evli. İşyerinde devamlı olarak gözleri üzerimde. 1-2 kere 'Dışarıda buluşalım' dedi. Ben kabul etmedim. Üzerime daha fazla gelmeye başladı. 'Seni kaçıracağım' diyor. Korkudan evdekilere de bir şey söyleyemiyorum. Ne yapabilirim? Y.K./İSTANBUL
İş Kanunu'na göre, işçi diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğrar ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa, işçinin iş sözleşmesini feshederek tazminatını talep etme hakkı vardır. Siz, öncelikle yaşadığınız durumu işvereninize bildirin. Eğer işveren gerekli önlemi almazsa iş sözleşmenizi feshederek tazminatınızı alma hakkınız vardır.

MEMUR ADAYLARI DİKKAT!
Memur adayları için tercihlerde son günler yaklaşırken, sizlerden gelen ve tüm adayları ilgilendiren bazı sorulara yer vermek istiyorum.
İşte soruların cevapları:
66 puanım var. Memur yerleştirmelerine başvurabilir miyim? Baraj 70 imiş. Bu puanın aşağı indirilmesi diye bir şey olur mu? K.T.
ÖSYM tarafından yapılan memur yerleştirmelerinde belli bir puan sınırlaması yok. 70 puan barajı da yok. 60 puan alan da başvurabilir.

OBEZLER MEMUR OLABİLİR Mİ?

Lise mezunuyum. 78 puanım var. Ancak 130 kiloyum. Düz memur unvanı ile atanmak istiyorum. Aşırı kilolu olmam memur olmama engel olabilir mi? MEHMET
Kilolu olmak memur olmaya engel değil. Tercihlerde bulunun. Tercih ettiğiniz kadro için aranılan şartları dikkatlice okuyun.

Tercih kılavuzunda yer alan bazı unvanların karşısında derece bölümünde '0' yazıyor. Bunlar ne anlama geliyor? Ayrıca unvanların karşısında yazan dereceler farklılık arzediyor. Y.P.
Tercih kılavuzundaki bazı pozisyonların karşısındaki derece hanesinde '0' yazması o unvanın 399'a tabi sözleşmeli bir pozisyon olduğunu göstermektedir. Yani atanılacak unvan, KİT'lerdeki II sayılı cetvele tabi sözleşmeli personel pozisyonudur. Bazı kadroların karşısında yazan derecelerin farklılık arzetmesi tercih yaparken sizin için bir önem arzetmemekte.

4/B'LİLER BAŞVURABİLİR Mİ?
4/B'liyim. 2010 KPSS sınavına girdim. Başvuruları 2 Şubat'ta bitecek olan 6 bin 500 kişilik memur alımına başvurabilir miyim? M.A
Başvurmanızda bir engel yok. Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilir ve atamanız yapılırsa hizmet sözleşmenizi feshedip atandığınız kurumda yeni görevinize başlayabilirsiniz. Hiçbir bekleme süresine de tabi değilsiniz.

YANLIŞ TERCİH HAK KAYBETTİRİYOR
Tercihte bulunacak memur adayları dikkat! Tercihlerinizi dikkatlice ve doğru doldurun.
Bir anlık dikkatsizlik geleceğinizi karartabilir.
Niteliklerini taşımadığınız kadro ve pozisyonları tercih ederseniz, atamalarınız yapılsın ya da yapılmasın, daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak memur yerleştirmelerinde 2010-KPSS puanı ile tercih yapamayacaksınız. 2012-KPSS sınavına kadar bu ceza ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız tercih işlemini tamamlamadan önce, tercih etmek istediğiniz tüm kadro ve pozisyonların koşullarını dikkatlice inceleyin. Bizden hatırlatması!

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?
01.04.1964 doğumluyum, işe giriş tarihim 04.02.1986 ve 8200'den fazla ödenmiş primim var. 1984-
1985 arası askerlik yaptım. Sigortamı askerden sonra aldım. Askerliğimi ödersem 01.04.2012 tarihinde emekli olacağımı biliyorum. Kaç ay askerlik borçlanması yapmam gerekir? Ücreti ne kadar tutar? İhsan DEMİRTAŞ
Sadece 9 aylık askerlik borçlanması yapmanız sizi 48 yaşa tabi eder. Bu durumda 01.04.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz. 9 aylık askerlik borçlanması tutarı 30.06.2011 tarihine kadar 2.293,92 TL'dir.
Borçlanmayı 30.06.2011 tarihinden sonra yaparsanız bu tutar artar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya