Bugünkü
Takvim
  • 24 Ekim 2010, Pazar

Memurlar, eylemleriniz başınıza iş açabilir

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından 2'nci baskısı yayınlanan Kamu Görevlileri Etik Rehberi'nde, kamu kurumlarında yaşanan etik dışı uygulamalar örneklerle anlatıldı. Eğer kamuda çalışıyorsanız eylemlerinizde dikkat etmeniz gerekiyor.
Makam odasını gereksiz tefriş etmek etik değil.
Kamu görevlilerinin, kamu bina ve taşıtları ile diğer kamu malları ve kaynaklarının kullanımında israf ve savurganlıktan kaçınmaları gerekiyor. Eğer kamu görevlisi bunlara dikkat etmiyorsa, kendini Etik Kurulu'nda şikayet edilmiş bulabilir.
Bunları sakın yapmayın!
Rehberde kamu görevlilerin savurganlıktan kaçınmaları önerilmiş; verilen örnekle etik olmayan davranışlar sıralanmış.

İşte yanlış hareketler:
Yeni atanan valinin lojmanın tefrişatını beğenmeyerek tamamen değiştirmesi.
Bir memurun, mesai saatlerinde arkadaşları ile bilgisayarda sohbet etmesi ve oyun oynaması.
Göreve yeni atanan müdürün, 2 yıl önce alınan makam aracını beğenmeyerek lüks yeni bir makam aracı alması.
Şefin, kurum telefonundan akrabaları ve arkadaşları ile uzun uzun konuşması.
Kamu görevlileri, görevlerini yerine getirirken yetkilerini aşarak çalıştıkları kurumlarını bağlayıcı açıklama, taahhüt, vaat veya girişimlerde bulunması...
Devlet parası ile her yere çelenk göndermek etik mi?
Kamu görevlileri, kamu kaynaklarını kullanarak hediye veremez, resmi gün, tören ve bayramlar dışında, hiçbir kişiye çiçek gönderemezler.
Görev ve hizmetle ilgisi olmayan kutlama, duyuru ve anma ilanları veremezler.
Kamu görevlileri halkı doğru bilgilendirilmeli...
Rehberde, halkı doğru bilgilendirmeyen kamu görevlilerinin etik davranmadığı belirtildi. Kamu görevlileri aldatıcı ve gerçek dışı beyanat veremez. Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında sorumlulukları ve yükümlülükleri konusunda hesap verebilir ve kamusal değerlendirme ve denetime her zaman açık ve hazır olmaları gerekir. Belirtilen şekilde davranmayan kamu görevlilerini Etik Kurulu'na şikayet edebilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya