Bugünkü
Takvim
  • 23 Ekim 2010, Cumartesi

Tazminat alıp ayrılanların yıllık izni nasıl hesaplanır?

15 yıl bir tekstil firmasında çalıştım. İşveren kıdem tazminatımı verdi ve işten ayrıldım. Başka bir firmada 3 aydır çalışıyorum. Yıllık izin sürelerim nasıl olur? Yusuf YÜCE/İstanbul
İş Kanunu'na göre, bir işyerinden ayrılıp başka bir işyerinde çalışmaya başlamanız durumunda, eğer işyeri aynı işverenliğe ait bir işyeri değilse yıllık izin hakkınız sıfırdan başlar. Yani 1 yıl çalıştıktan sonra 14 gün yıllık izin hakkına sahip olursunuz. Eğer aynı işverenliğin başka bir işyerinde çalışmaya devam ediyor olsaydınız yıllık izin kıdeminiz devam ederdi.

10 yıldır çalışıyorum. Patron haksız isnatta bulundu. Haksız ayrılmanın hakları nelerdir? Sedat TEKİN
İş Kanunu'na göre; işveren, işçinin ya da aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa veya işçiye ya da aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur ya da gözdağı verirse veya işçiyi ya da aile üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve aile üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnat veya ithamlarda bulunursa işçi iş sözleşmesini derhal feshederek tazminatını işverenden talep edebilir. Eğer sizin de başınıza bu şekilde bir olay gelmiş ise işverenden kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ödemez ise iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.09.1960 doğumluyum. 03.01.1993 Bağ-Kur girişliyim. 30.06.2010 tarihinde SSK'ya geçtim ve bu geçişten sonra 20 ay askerlik borçlanmamı ödedim. Bu durumda tam emekliliğim ne zaman olur? Halil BAŞER
Bağ-Kur girişiniz ve 20 aylık askerlik borçlanmasına istinaden SSK'dan 25 yıl, 54 yaş, 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 2016 yılında 25 yıl, 2014 yılında yaş şartınız dolacak. SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmeniz için de 1260 günü (son 3.5 yıl şartı) tamamlayarak 03.05.2016 tarihinde tam emekli olabilirsiniz.

14.04.1962 tarihinde doğdum. SGK giriş tarihim 01.03.1989 ve halen çalışmaya devam ediyorum. Askerlik borçlanmasını ödedim. Ne zaman emekli olurum? Mehmet ŞAHİN
SSK girişiniz ve askerlik borçlanmasına istinaden 25 yıl, 50 yaş, 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı yazmamışsınız. 2012 yılında 25 yıl ve yaş şartınız tamamlanacak. Eğer askerliği 20 ay olarak borçlandıysanız 01 Temmuz 2012 tarihinde, 18 ay olarak borçlandıysanız 1 Eylül 2012 tarihinde emekli olabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
  • ve ya