Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Yaşam
 • 28.03.2020 16:52
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 29.03.2020 14:43
ABONE OL

Kafeler, düğün salonları, kahvehane, kuaför ve berberler ne zaman açılacak? Açılış tarihi netleşti mi?

Kafeler, düğün salonları, kahvehane, kuaför ve berberler ne zaman açılacak? Ülkemizde koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine genelge gönderilerek bazı mekanların faaliyetlerini geçici bir süre durdurması kararlaştırıldı. Bu mekanlar arasında kafeler, düğün salonları, kahvehane, kuaför ve berberler gibi pek çok alan bulunuyor. Virüsün yayılmasını önlemek için mücadele sürerken, en çok aranılanlar arasında kapatılan mekanların ne zaman açılacağı yer alıyor.

Kafeler, kuaför ve berberler ne zaman açılacak?

Ülkemizde koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbirler artırılıyor. Bilindiği üzere koronavirüsü salgınını önlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla bazı işletmelerin faaliyetleri geçici süreliğine durdurulmuştu. Bu kapsamda vatandaşlar kapatılan mekanların ne zaman faaliyete geçeceğini merak ediyor. Peki, kafeler, düğün salonları, kahvehane, kuaför ve berberler ne zaman açılacak? İşte detaylar...

KAFELER, DÜĞÜN SALONLARI, KAHVEHANE, KUAFÖR VE BERBERLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Kafeler, düğün salonları, kahvehane, kuaför ve berberlerin ne zaman açılacağı henüz belli olmadı. Bakanlık tarafından resmi açıklama geldiğinde haberimizin içerisinde yer alacak.

HANGİ MEKANLAR KAPALI?

Genelge ile 16 Mart saat 24.00 itibariyle bazı işletmelerin faaliyetleri durduruldu.

İşte kapalı olan mekanlar:

Tiyatro,
sinema salonları,
gösteri merkezi,
konser salonu,
nişan/düğün salonu,

Çalgılı/müzikli lokanta/kafe,
gazino,
birahane,
taverna,
kahvehane,
kıraathane,

   Kafeterya,kır bahçesi,
   nargile salonu,
   nargile kafe,
   internet salonu,
   internet kafe,
   her türlü oyun salonları,

   Her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil),
   çay bahçesi,
   dernek lokalleri,
   lunapark,

   Yüzme havuzu,hamam,
   sauna,
   kaplıca,

   Masaj salonu,
   SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

     MARKETLER SAAT KAÇTA AÇILACAK VE KAPANACAK?

     *Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

     *Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak.

     *Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.

     MARKETLERDE ALIŞVERİŞ NASIL OLACAK?

     *Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

     *Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak.

     İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.

     Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.