Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Yaşam
 • 09.12.2019 15:48
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 09.12.2019 15:49
ABONE OL

Kimlik, pasaport ve ehliyet yenileme için son gün ne zaman? Randevu nereden alınır? İşte ücretleri

2020 yılına az bir zaman kala kimlik, ehliyet ve pasaport yenileme işlemleri hakkındaki araştırmalarda artış yaşandığı görülüyor. Henüz yenileme işlemini yapmamış olan milyonlarca vatandaş yapılacak işlemler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu kapsamda Aralık ayında çok sorgulatılanların arasında "Kimlik, pasaport ve ehliyet yenileme için son gün ne zaman?" sorusu yerini aldı. Peki, kimlik, pasaport ve su nereden alınır? İşte yenileme ücretleri...

Kimlik ve ehliyet yenileme için son gün ne zaman?

Yeni yıl için geri sayım devam ederken gündemde yerini alan konulardan birisi de kimlik ve ehliyet yenileme işlemleri oldu. Kimlik ve ehliyet yenileme işlemlerini yapmamış olan vatandaşlar arama motorlarında "Kimlik, pasaport ve ehliyet yenileme için son gün zaman?" sorusuna yanıt aramaya başladı. İçişleri Bakanlığı kısa bir süre önce kimlik ve ehliyet değiştirme hakkındaki detayları vatandaşlara duyurmuştu. Peki, kimlik ve ehliyet yenileme randevusu nasıl alınır? İşte yenileme işlemi hakkında bilgiler...

KİMLİK VE EHLİYET YENİLEME İÇİN SON GÜN NE ZAMAN?

Kimliğini değiştirmeyenler vatandaşların 2023 yılına kadar, ehliyet belgesini yenilemeyenler vatandaşların ise 2020'nin sonuna kadar süreleri bulunuyor.

KİMLİK VE EHLİYET YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kimlik ve ehliyet yenilemek için ilk olarak randevu almanız gerekiyor. Kimlik ve ehliyet başvuruları için randevu.nvi. gov.tr internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alınabiliyor.

Randevunuza gününde gitmezseniz sistem yeni randevu almanızı 1 ay engelliyor. Randevu günü gidemeyecekseniz, almış olduğunuz randevuyu en az yarım saat önce iptal etmeniz gerekiyor.

KİMLİK VE EHLİYET YENİLEME BAŞVURU BELGELERİ

- Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor.

- Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

- 22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont. Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

   ÜCRETLER NE KADAR?

   Kimlik değiştirme: 22.50 TL
   Evlilik sebebiyle kimlik değişimi: 22.50 TL
   Eski kimlik değiştirme: 22.50 TL
   Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa: 22.50 TL
   Kimlik kaybı: 45 TL