Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 04.11.2019 20:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.11.2019 20:02
ABONE OL

fidan dikme kampanyasına nasıl başvuru yapılır? Fidan dikimi ne zaman, nerelerde yapılacak?

Ol kampanyası bir süre önce "11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes!" sloganıyla başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve kısa sürede büyük ilgi gösterilen kampanyayla ilgili detayları merak eden pek çok kişi başvurunun nasıl yapıldığını araştırıyor. Geleceğe Nefes Ol fidan dikme kampanyasına nasıl başvuru yapılır sorusu bu kapsamda merakla araştırılan soruların başında yer alıyor. Peki, ne zaman ve nerelerde yapılacak? İşte merak edilen detaylar...

Geleceğe Nefes kampanyasına başvuru nasıl yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı Geleceğe Nefes kampanyasıyla 11 milyon fidan ekilecek. Kampanyaya vatandaşlar tarafından kısa sürede ilgi gösterilirken sosyal medya katılım sertifikalarının paylaşılmasıyla kampanya giderek büyüdü. Kampanyaya katılmak isteyen vatandaşlar Geleceğe Nefes fidan dikme kampanyası başvurusu nasıl yapılır sorusuna yantı arıyor. Aynı zamanda fidan dikiminin ne zaman yapılacağı da merak konusu oldu.

GELECEĞE NEFES KAMPANYASINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Geleceğe Nefes katılım belgesi almak için yapmanız gereken işlemler çok basit. 'FİDAN SAHİPLEN' butonuna tıkladığınızda isim soyisim ve e-posta girdikten sonra istediğiniz şehirde adınıza ücretsiz 5 fidan dikimi yapılıyor. 11 Kasım fidan dikme etkinliğine aynı anda tüm Türkiye'de gerçekleştirilecek; yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine tüm vatandaşlar davetlidir.

GELECEĞE NEFES KATILIM BELGESİ NASIL ALINIR?

Geleceğe Nefes katılım belgesi almak için yapmanız gereken işlemler çok basit. 'FİDAN SAHİPLEN' butonuna tıkladığınızda isim soyisim ve e-posta girdikten sonra istediğiniz şehirde adınıza ücretsiz 5 fidan dikimi yapılıyor. İşlemleri tamamladıktan sonra katılım belgesi sekmesine tıkladığınızda katılım belgenizi alabiliyorsunuz.

FİDAN SAHİPLENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

FİDAN DİKME ETKİNLİĞİ NE ZAMAN?

11 Kasım 2019'da saat 11:11'de 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşuyor.

Sizler adına dikeceğimiz fidanları bu site üzerinden sanal olarak sahiplenebilmenizi istiyoruz. Sahiplendiğiniz fidanların dikim lokasyonu ile tören alanları farklı yerler olabilir.

Törenlerimize katılmak isterseniz, bulunduğunuz ilde yapılacak törenlerin lokasyonunu Tören Alanları bölümünden öğrenebilirsiniz.

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, 11 Kasım 2019'da 81 ilde 11 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını bildirdi. Bakan Pakdemirli, fidanların, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda, Muğla'nın Dalaman ilçesinde 11 Temmuz'da çıkan yangında zarar gören ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılması için hazırlık çalışmalarında sona gelindi. Ekiplerimiz bir taraftan yangından zarar gören ağaçları sahadan çıkartarak alanın temizliğini yapıyor, diğer taraftan da tohum ekimi ve fidan dikimi için alandaki çalışmalarını sürdürüyor. Yangından 4 ay sonra yani 11 Kasım'da Dalaman ve Göcek'teki alanlara ilk fidanları dikmeye başlayacağız ve ağaçlandırma mevsiminin sonuna kadar çalışmaları tamamlamış olacağız. Böylece yanan bu alanları yeniden yeşertmiş olacağız. Gelin 11 Kasım 2019'da saat 11.11'de geleceğe nefes seferberliğimizde bize katılın."

"SON 16 YILDA 4.5 MİLYAR FİDAN DİKİLDİ"

Bakan Pakdemirli, Türkiye genelinde Kasım ayında yapılacak olan fidan dikim etkinliğine sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra vatandaşların da destek vereceğini söyleyerek, "Türkiye dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke konumunda. Son 16 yılda 4,5 milyar fidan dikildi. Hedefimiz 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak" ifadelerini kullandı.