Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 10.10.2019 13:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.10.2019 14:36
ABONE OL

ÖSYM takvimi: ? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman?

? Ek tercih bildiriminde bulunan öğrenciler bu soruya yanıt aramaya başladı. Lisans programlarına yapılan ek tercihler için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Peki, DGS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman? İşte o konu hakkında detaylar...

DGS ek tercih sonuçları için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen lisans programlarına ek tercih süreci tamamlandı. DGS ek tercih bildiriminde bulunan öğrenciler ÖSYM'den gelecek müjdeli habere kilitlendi. 7 Ekim'de DGS ek tercihlerin sona ermesinin ardından sonuçlar ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Peki, DGS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 DGS ek yerleştirme ne zaman? İşte ayrıntılar...

DGS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS ek tercih sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı henüz belli değil. Bir önceki tercihlere bakacak olursak, sonuçların tercihlerin bitmesinin ardından 1-2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Buna göre, DGS ek tercih sonuçlarının 2019 Ekim ayının ortalarına doğru açıklanması tahminler arasında. Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Yerleştirme işlemi, adayların 2019-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2019-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2019-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

      Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler. Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.