Bugünkü
Takvim

"12 bin yaşındaki" kelebek, Ağrı Dağı'nda yeniden görüntülendi

Türkiye'de ilk kez 1970'te Ağrı Dağı'nın 4 bin metre rakımında kaydedilen 'Kuzeyli Nazuğum' isimli kelebek türü, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden görüntülendi. İşte Takvim Gazetesi’nin 23 Eylül 2019 tarihli yaşam sayfalarından derlediğimiz haberler…

50 yıl sonra yeniden
Türkiye'de ilk kez 1970'te Ağrı Dağı'nın 4 bin metre rakımında kaydedilen 'Kuzeyli Nazuğum' isimli kelebek türü, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden görüntülendi. Araştırmacı Süleyman Ekşioğlu, kelebeğin 12 bin yıl önce, son Buzul Çağı'nda aşağıya indiğini, buzullar çekilmeye başlandığında da Ağrı Dağı'nın kuzey yamaçlarında kaldığını belirterek, "Normalde kelebeğin doğal yaşam alanı burası değil. Ağrı Dağı'nda sıkışmış bir tür" dedi.

İPTAL OLAN DÜĞÜNÜN PARASI İADE
Bursa'da düğünü iptal olan avukat Emircan Derdiman, ödediği düğün salonu parasının tamamını mahkeme yoluyla geri aldı. 7 ay kala düğünü iptal olan, düğün salonunun paranın 3'te 1'ini vermemesi üzerine yargıya giden Derdiman, hakem heyetince haklı bulundu. Derdiman, düğün salonunun itirazı üzerine Bursa 4. Ticaret Mahkemesi'nde görülen davayı da kazandı.

TÜRKLER KART SEVIYOR
ING Grubu'nun Yeni Teknolojiler Raporu, Türkiye'nin dijital bankacılıkta sahip olduğu potansiyelin Avrupa ve ABD ortalamasının üzerinde olduğunu gösterdi. 15 ülkeden yaklaşık 15 bin kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, katılan ülkeler toplamında yüzde 22'lik bir kesim nakit para olmayan bir dünyayı tercih edebileceğini söylerken, Türkiye'de bu oran yüzde 46 oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.