Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 30.04.2019 20:47
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.04.2019 20:49
ABONE OL

? 2 Mayıs Perşembe okullar tatil oldu mu?

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle vatandaşlar sorusuna merakla yanıt arıyor. 2 Mayıs Perşembe günü okulların tatil olup olmayacağı da merak konusu oldu.

Yarın resmi tatil mi?

Yarın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dünyanın birçok yerinde kutlanacak. 1 Mayıs'ta tatil olup olmadığı vatandaşların merakla araştırdığı konuların başında yer alıyor.

YARIN RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs İşçi Bayramı'nın resmi tatil olması nedeniyle yarın okullar ve resmi kuruluşlar 1 günlüğüne tatil olacak.

2 MAYIS PERŞEMBE OKULLAR TATİL OLDU MU?

2 Mayıs Perşembe günü okullar ve resmi kurumlar tatil olmayacak.

1 MAYIS TARİHÇESİ

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.