Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 24.04.2019 20:00
  • Son Güncelleme: 24.04.2019 20:14

şiirlerinde hangi mahlası kullanırdı?

Osmanlı Devleti'nin 7. padişahı, İstanbul'un Fatihi, 'in şiirlerinde hangi mahlası kullandığı merakla araştırılan sorular arasında yer alıyor. Peki, ? İşte cevabı...

2. Mehmet şiirlerinde hangi mahlası kullanırdı?

İstanbul'u 21 yaşında fetheden, çağ açıp çağ kapatan 1451'den 1481 yılına kadar Osmanlı Devleti'ni yönetti. Son zamanlarda vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında "?" sorusu yer alıyor. İşte merakla araştırılan o sorunun yanıtı...

FATİH SULTAN MEHMET ŞİİRLERİNDE HANGİ MAHLASLARI KULLANIRDI?

Fatih Sultan Mehmet şiirlerinde "Avni" mahlasını kullanırdı. Fatih, bilime, tarihe ve felsefeye özel ilgi gösterdi. Türkçeden başka Arapça, Farsça, Latince ve Yunanca kitaplardan oluşan özel bir kütüphanesi vardı. Avni takma adıyla şiirler yazdı.

Şiirleri Fatih Divanı (1944), Fatih'in Şiirleri (1946), Fatih ve Şiirleri (1959) gibi adlar altında basıldı. Bilim adamlarını ve edebiyatçıları destekleyen Fatih, nesir ustası Sinan Paşa ile şair Ahmed Paşa'yı vezirliğe kadar yükseltti. Ünlü matematikçi ve astronomi bilgini Ali Kuşçu'nun İstanbul'da kalmasını sağladı. Fatih, İtalyan ressam Gentile Bellini'yi 1479'da İstanbul'a getirterek resimlerini yaptırdı.

Fatih, Osmanlı Devleti'ne düzenli ve sürekli bir yapı kazandırmak için önemli düzenlemeler yaptı. Yönetim, maliye ve hukuk alanında koyduğu kuralları içeren Fatih Kanunnamesi, sonraki dönemde de yürürlükte kaldı. Fatih'in Osmanlı devlet düzenine ilişkin temel ilkelerin pek çoğu, Tanzimat dönemine kadar geçerliliğini korudu. Fatih'in saltanatı döneminde Osmanlı ülkesinde 500'den fazla mimari yapı yapıldı. Onun adına yapılan en önemli yapı, İstanbul'da bir cami ile medrese, kitaplık, imarethane (aşevi), darüşşifa (hastane), hamam, kervansaray gibi birimleri kapsayan Fatih Külliyesi'dir.

kalan karakter 1000

MEHMET MEHMET

ABD ENDİŞE DUYUYORSA DEMEK Kİ; DOĞRU YOLDAYIZ, YOLA DEVAM......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.08.2019 10:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.