Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 24.04.2019 11:46
  • Son Güncelleme: 24.04.2019 11:46

24 Nisan ipucu: üzerinde kurulu Türkiye'nin en büyük baraj gölünün adı nedir?

ipucu paylaşıldı. 24 Nisan tarihli yarışma için ipucu sorusu bir yapay baraj gölünden geliyor. Bu göl, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında hayata geçirilmiştir ve üzerinde yer almaktadır. Peki, Fırat Nehri üzerinde kurulu Türkiye'nin en büyük baraj gölünün adı nedir? İşte 24 Nisan cevabı...

Türkiye'nin en büyük baraj gölünün adı nedir?

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. 10 bin TL ödüllü Hadi yarışması 12.30'da başlıyor. sorusu için yaptığı açıklamada, "Bugün sizlere Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında hayata geçirilen ülkemizin yüz ölçümü açısından en büyük yapay baraj gölünü soruyoruz sevgili hadiciler. Burası Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlı kullanılmaktadır. Sizce hangi baraj gölümüzden bahsediyoruz?" dedi. Peki, Fırat Nehri üzerinde kurulu Türkiye'nin en büyük baraj gölünün adı nedir? İşte 24 Nisan ve cevabı...

HADİ İPUCU SORUSU (24 NİSAN 2019)

Soru: Türkiye'nin en büyük baraj gölünün adı nedir?

Cevap: ATATÜRK BARAJI

, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulu olup, enerji ve sulama amaçlıdır. GAP Projesi içinde, Karakaya Barajının 180 m mansabında, Adıyaman iline 51 km uzaklıkta, Şanlıurfa ilinin Bozova ilçesine ise 24 km uzaklıkta olup, Fırat Nehri üzerinde kurulan barajdır.

İnşası ve Baraj Yapısı

1983 yılında inşaatı başlamış olan baraj 1992 yılında işletmeye açıldı. 8 türbine sahip barajın yüksekliği 169 m dir. Kaya dolgu tipinde bir barajdır. Gövde hacmi 84 500 000 (84,5 milyon) m³ tür. Dış yüzeyi kaya içi kil ve topraktır. Baraj gölünün baskısı ile ilk inşaasındaki yüksekliği 10 m kısalmıştır.

İnşaatına; 4 Kasım 1983 tarihinde başlandı. 1994 senesinde bitirilmesi planlanan baraj; sulama ve enerji amaçlıdır. 84,5 milyon m3 kaya ve toprak dolgu ile dolgu hacmi bakımından bugüne kadar dünyada inşa edilen barajlar arasında beşinci sıradadır. Meydana gelen göl alanı 817 km2 dir.

Temelden yüksekliği 169 m dir. Nehir seviyesinden yükseklik bakımından minimum su kotu 513, ideal su kotu 526, maksimum su kotu ise 542 m ye ulaşır. Barajda elektrik üretimi için derinliğin en az 133 m olması gerekir. Baraj duvarının boyu 1644, eni ise 15 m dir.

Baraj Büyüklüğü

Atatürk Barajı, dolgu hacmi bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumundadır. Hidroelektrik Santralı da, dünyada halen yapımı sürenler arasında 3., inşa edilmiş olanlar arasında da 5. en büyük santraldır. Aynı zamanda Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük barajıdır. Atatürk Barajı, tamamen Türk işçi ve mühendisinin emek ve alınteriyle gerçekleştirilmiştir. Bu dev barajın gövdesi 80 ay gibi kısa bir zamanda bitirilmiştir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.