Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 10.04.2019 16:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.04.2019 16:46
ABONE OL

? Fitre ne zaman, kimlere verilir? 2019 ? Diyanet açıkladı!

Fitre nedir? Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılı fitre miktarını belirledi. Yeni fitre miktarının açıklanması ile birlikte fitre ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, ? ? ? 2019 ? İşte konu ile ilgili detaylar...

Fitre miktarı belli oldu! Fitre nedir?

belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayı içerisinde verilen fitre miktarını duyurdu. Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı bir mala sahip bulunan her Müslüman'ın vermesi gereken vacib bir sadakadır. Buna yalnız fıtra da denir. Bu kelime halk arasında fitre şeklini almıştır. Peki, 2019 ? Fitre ne zaman ve kimlere verilir? Fitre ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte ayrıntılar...

2019 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Günümüzde fıtır sadakasının belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. 2019 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fıtır sadakası miktarı 23 TL olarak belirlendi. İsteyen bu miktardan az olmamak şartıyla istediği kadar fıtır sadakası verebilir.

FİTRE NE ZAMAN VE KİMLERE VERİLİR?

Fitre, Ramazan Bayramı'ndan bir veya iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenir. Böylece yoksullar bununla, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bununla birlikte fitre, Ramazan'ın girmesinden itibaren, hatta Ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir. Bayram gününden sonraya kalırsa, yükümlülük düşmez ve ilk fırsatta ödenmesi gerekir.

KİMLER FİTRE VEREBİLİR?

Nisab miktarı malı olan bir müslüman, hem kendisi için, hem fakir olan çocukları için, hem de hizmetçisi için fitre verir. Zengin olan çocukların fitreleri, İmam-ı A'zam'a göre o çocuğun malından verilir. İmam-ı Muhammed'e göre ise, onu da babası verir.

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

Fıtr sözlükte "Orucu açmak", fitre de "Yaratılış" anlamına gelir. Buna "Fıtır sadakası" denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir. Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı'na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Bu bir yardımlaşma olup, orucun kabulüne, ölüm sırasındaki sıkıntılardan ve kabir azabından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve onların da bayram sevincine katılmalarına bir yardımdır.

Fitre hadis deliline dayanır. İlgili hadisler aynı zamanda onun uygulama şartlarını da belirler.