Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 30.03.2019 17:27
  • Son Güncelleme: 30.03.2019 17:27

ipucu sorusu 30 Mart: 'te olan duyulan notayı referanssız direkt tanıma yeteneğine ne denir?

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. Türk Telekom'un canlı mobil bilgi yarışması Eleq tarafından yapılan açıklamada ipucu sorusunun müzikten geldiği bildirildi. Peki, İdil Biret'te bulunan, duyulan notayı referanssız direkt tanıma yeteneğine ne denir? İşte 30 Mart sorusu ve cevabı...

Eleq ipucu sorusu yayınlandı

ipucu sorusu yayınlandı. Her akşam saat 20.00'de yarışmacıları ile buluşan Eleq'in bugünkü büyük ödülü 20 bin TL olacak. Eleq tarafından yapılan açıklamada, "Herkese iyi hafta sonları dileriz. Bugünkü sorusu müzik tutkunlarına gelsin. İdil Biret'te bulunan, duyulan notayı referanssız direkt tanıma yeteneğine ne denir, biliyor musunuz?" denildi. İşte 30 Mart ve cevabı...

ELEQ İPUCU SORUSU (30 MART 2019)

Soru: 'te olan duyulan notayı referanssız direkt tanıma yeteneğine ne denir?

Cevap: MUTLAK KULAK YA DA ABSOLUT MÜZİK KULAĞI

Mutlak kulak ya da mutlak perde yeteneği, duyulan bir notayı bir referans almadan, başka bir notayla karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği. Ayrıca kusursuz perde ve mükemmel perde olarak da bilinir.

Eğitilmemiş ve nota bilgisi olmayan kişilerde de bulunabilir. Doğuştan gelebileceği gibi sonradan da kazanılıp, geliştirilebilir. Anjelika Akbar doğuştan bu yeteneğe sahiptir. 4 yaşındayken bu yeteneği fark edilmiştir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.