Bugünkü
Takvim

Göbeklitepe, yerli ve yabancı lerin gözdesi haline geldi

Göbeklitepe, yerli ve yabancı lerin gözdesi haline geldi. Hafta sonları yaklaşık 10 bin kişinin gezdiği Göbeklitepe, turistlerle dolup taşıyor.

Turistlitepe

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde de yer alan 'daki Göbeklitepe, yerli ve yabancı lerin akınına uğruyor. 12 bin yıllık geçmişi bulunan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'yi hafta sonları yaklaşık 10 bin kişi ziyaret ediyor. Şanlıurfa Kültür ve Müdürü Aydın Aslan Sayın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesinin ve resmi açılışını yapmasının ardından, ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

EN ESKİ ANITSAL TAPINAK
Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan Göbeklitepe'de, 1995'te Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde kazı çalışmalarına başlandı. Çalışmalarda şimdiye kadar Neolitik Çağ'a ait yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ile çeşitli eserler bulundu.


Mehmet YILDIRIM

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.