Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 08.12.2018 12:04
  • Son Güncelleme: 08.12.2018 12:08

nedir, neden olur? Kelebek hastası 'e 'ten sürpriz

olarak bilinen ve nadir görünlen epidermolizis bülloza hastası 11 yaşındaki Elif Gündüz'ün hayali gerçekleşti. Ünlü şarkıcı , küçük Elfida'ya sürpriz yaparak Elfida'nın ekndi yazdığı oyunun sahnelendiği alanı ziyaret etti. O anlar herkesi duygulandırdı. Peki, ? ?

nedir? 11 yaşındaki kelebek hastası 'ün yazdığı "Kelebek Etkisi" oyunu Çarşı Kültür Merkezi'nde sahnelendi. Şarkıcı , minik Elfida'nın hayalini gerçekleştirdi ve sahneye "Elfida" şarkısını seslendirerek çıktı. Minik Elfida ile Haluk Levent'in buluşma anı herkesi duygulandırdı. O anlardan sonra nadir görülen "Kelebek hastalığı" merak edilmeye başlandı. Peki, ? ?

KELEBEK HASTALIĞI NEDİR, NEDEN OLUR?

Kelebek hastalığı deride veya ağız içi, genital bölge, anal bölge, göz, burun, nefes yolu, yemek borusu gibi mukozada olarak adlandırılan bölgelerde görülen su kabarcıklarıdır Bu su kabarcıklarının içi sıvı ile dolu olur. Hastalığın asıl adı 'Epidermolozis bülloza'dır. Ancak halk arasında kelebek hastalığı olarak bilinir. İçi su dolu kabarcıklar bül olarak adlandırılır. Büller çoğunlukla oluştukları bölgeye uygulanan baskı, çarpma ve benzer nedenlerde görülür. Hastalık deriyi ve deri altına bağlayan yapıları oluşturan liflerdeki maddelerin bazılarının eksik yapımına bağlı olarak gelişim gösterir. Bağlar hafif bir darbe ile kopabilir. Kopması sonucunda deri altında oluşan bölgeye sıvı sızar ve burada bül denilen su kabarcıkları görülür.

KELEBEK HASTALIĞI'NIN TEDAVİSİ VAR MI?

Tıp her ne kadar ileri seviyede olsa da bazı kalıtsal hastalıklar karşısında çaresiz kalabiliyor. Kelebek hastalığı da kalıtsal bir hastalık. Günümüz şartlarında kalıcı bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.