Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 07.12.2018 18:41
  • Son Güncelleme: 07.12.2018 18:41

ipucu sorusu: 'ın plaka numarası nedir? 7 Aralık sorusu

ipucu sorusu için bekleyiş sona erdi. Bugün 20.30'da yapılacak olan Hadi yarışmasının ödülü 30 bin TL olacak. İpucu sorusu ise Kurtuluş Savaşı sonrası İstiklal Madalyası ile ödüllendirilerek "Kahraman" unvanını alan 'tan geliyor. Peki, Kahramanmaraş'ın plaka numarası nedir? İşte 7 Aralık sorusu...

Kahramanmaraş'ın plaka numarası nedir?

ili ipucu sorusu olarak yarışmacılara sunuldu. Canlı bilgi yarışması Hadi 30 bin TL ödülü ile 20.30'da takipçileriyle buluşacak. Hadi tarafından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş ilinin plaka numarasının kaç olduğu soruldu. Peki, Kahramanmaraş'ın plaka numarası nedir? İşte 7 Aralık Hadi Kahramanmaraş ipucu sorusu ve yanıtı...

HADİ İPUCU SORUSU

Soru: Kahramanmaraş'ın plaka numarası nedir?

Cevap: 46

KAHRAMANMARAŞ HAKKINDA

Kahramanmaraş, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ve 14.525 km2'lik yüzölçümüne sahip olan şehirdir.

Tarihte Kahramanmaraş şehri, birçok devlet ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış veya toprağı olmuştur. Arkeolojik araştırmalarda bulunan kalıntılar, insanların Kahramanmaraş'a yerleşiminin Üst Paleolitik Çağ'da başladığını ve diğer çağlarda da sürdüğünü ortaya çıkarmıştır.

Şehri ilk kuran uygarlık Hititler'dir. Sonrasında sırasıyla Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre çeşitli zamanlarda hakim olmuşlardır.

Maraş'a Türk Kurtuluş Savaşı'nda göstermiş olduğu üstün hizmetlerden ve direnişten dolayı 7 Şubat 1973'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kahraman ünvanı verilmiştir ve şehrin adı da Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir.

2015 nüfus sayımı verilerine göre Kahramanmaraş şehri nüfusu 1.096.610 kişi olarak belirlenmiştir.

Şehirde 6 adet baraj vardır. Bu barajlar;

● Sır Barajı

● Menzelet Barajı,

● Kartalkaya Barajı,

● Ayvalı Barajı,

● Klavuzlu Barajı,

● Adatepe Barajı'dır.

Şehir ekonomisini genel olarak sanayi ve barajlardan sağlamaktadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.