Bugünkü
Takvim

Objektif ceza

’de 2016 yılında evlenen bir çift, düğün fotoğraflarını özensiz çeken fotoğrafçıyı mahkemeye verdi… Mahkeme, davalı fotoğrafçının çifte 4 bin 625 TL tazminat ödemesine hükmetti...

Objektif ceza
İstanbul'da yaşayan E. ve E. E., 17 Eylül 2016 tarihinde, Edirne'de dünyaevine girdi. Çift, düğünlerinden önce de Edirne'de fotoğrafçılık yapan G. M.'ye, gelinin kuaför hazırlığını ve dış mekan çekimi yaptırdı. Ancak iddiaya göre, çekimlerin ardından G.M. çifte fotoğraflarını bir süre teslim etmedi. Gecikmeli olarak teslim aldıklarında ise çekimlerin istedikleri gibi olmadığını, büyütülen fotoğraflarında kendi seçtikleri değil başka fotoğraflar olduğunu gördü. Fotoğraflarını evlerinde sergilemedikleri gibi arkadaşları ve akrabalarıyla bile paylaşmayan çift, avukatları Alican Gül aracılığıyla mahkemeye başvurarak, 625 lirası maddi, 6 bin lirası da manevi olmak üzere toplam 6 bin 625 liralık tazminat davası açtı. Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada fotoğrafçının çekimi sözleşmeye uygun yerine getirip getirmediğinin incelenmesi ve çiftin iddia ettiği gibi başka fotoğrafların mı, yoksa çift tarafından seçilen fotoğrafların mı büyütüldüğü ve albüm yapıldığını, çekimlerin eksik ve ayıplı olup olmadığını belirlemek için bilirkişi atandı. Gerekli incelemeyi yapan bilirkişi de çiftin haklı olduğu yönünde bir rapor hazırladı ve fotoğrafçıyı tazminata mahkum etti.

MURAT SAVAŞ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.