Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 14.09.2018 20:54
  • Son Güncelleme: 14.09.2018 20:54

ipucu Koltukta duran küçük yastıklara ne denir? Hadi ipucu sorusu Küçük yastıkların adı ne

'nin ipucu sorusu bugün ' Koltukta duran küçük yastıklara ne denir ? ' oldu. Akşam yapılan yeni Hadi yarışmasında sorulacak bir soru için ipucu paylaşıldı. Bu sefer ipucu günük hayattaki bir eşya ile ilgili oldu. Peki bu küçük yastıklara ne denir? İşte günün Hadi ipucu sorusu ve bugün yarışmada verilecek ödül miktarı...

14 Eylül Hadi İpucu!

Hadi'nin ipucu sorusu bugün 'Koltukta duran küçük yastıklara ne denir?' oldu. Akşam yapılacak olan yeni Hadi yarışmasında sorulacak bir soru için ipucu paylaşıldı. Bu sefer ipucu günük hayattaki bir eşya ile ilgili. Peki bu küçük yastıklara ne denir? İşte günün Hadi ipucu sorusu ve bugün yarışmada verilecek ödül miktarı...

KOLTUK ÜZERİNDE DURAN KÜÇÜK YASTIKLARA NE DENİR?
yarışmasında "Günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız ama adını bilmediğimiz bazı ev eşyaları vardır. Fotoğrafta da gördüğümüz üzere koltuğun üzerinde bir sürü yastık bulunmakta. Bu küçük yastıklara başka bir isim daha deniliyor. Acaba ne denildiğini biliyor muyuz? Öğrendikten sonra hala yastık demeye devam edebiliriz tabi" sorusu soruldu. Saat 20.30`da başlayacak Hadi bilgi yarışması oyununda sorunun cevabı: Kırlent.

KIRLENT NEDİR?
Küçük yastıklara verilen kırlent adı, Fransızca'daki Guirlande sözcüğünden geliyor. Çiçekli süslerin genel adı anlamını taşıyor. Fransızca sözcüğün kaynağı da saç örgüsü gibi yapılara İtalyanca'da "Ghirlanda" denilmesidir.

TDK'ya göre kırlentin iki tanımı vardır; 1. Çiçek veya yaprak işlemeli süs. 2. İşlemeli veya işlemesiz bir tür küçük yastık.

Kırlent başın altına koymak veya sırtı dayamak için kullanılan içi yün, pamuk, kuş tüyü, ot vb. ile doldurulmuş küçük yastıklardır.

Kırlentler koltuk, kanepe, divan ve yatak üzerinde kullanışlı ve dekoru tamamlayan unsurlardır. Bunlar Türk toplumunda çok kullanılmış asırlarca evin en önemli eşyalarından biri olmuştur.

YARIŞMADA PARA ÖDÜLÜ NE KADAR?
Bu akşam 20.30'da yapılacak spor temalı Hadi yarışmasında para ödülü 6 bin TL olarak açıklandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.