Bugünkü
Takvim

Vücudun detoksu

Vücudun detoksu oruç
Oruç, sağlıklı bireyler için bir detoks özelliği taşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklardan koruyor. tutan sağlıklı bireylerde damar sertliğinin az olduğu, insülin duyarlılığının arttığı, pıhtılaşma ve kolesterol seviyeleri dengeleniyor. Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kala, uzmanlar kronik hastalığı bulunanları uyarıyor. Özellikle , , tansiyon ve mide ının beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Dr. Sinan Akkurt, kronik hastalığı bulunanların rahat bir ramazan geçirmeleri için birtakım önerilerde bulunuyor...

Şeker hastaları:
Hastaların, 3 ana 3 de ara öğünü atlamaması gerekiyor. sırasında kan şekerleri düşüyor, yemek yendiğinde ise aniden yükseliyor. Hastaların doktor onayı ile oruç tutmaları, beslenmelerine ve ilaç kullanımlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Kalp hastaları:
Kalp yetmezliği olan hastaların oruç tutmaması öneriliyor.

​Reflü hastaları
12 parmak bağırsağı ile mide ülserleri, açlık sırasında ağrıları neden oluyor. hastalarının ağır, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları ve yemek yedikten üç saat sonra yatmaları gerekiyor.

Tansiyon hastaları:
Bu hastaların iftarda yağlı ve fazla yemek yememeye, sebze ağırlıklı hafif gıdalarla beslenmeye özen göstermesi gerekiyor

Böbrek hastaları:
Bol su içilmesini gerektiren böbrek yetmezliğinde oruç tutulması gerekiyor. Böbrek taşı olanlar, tek böbrek olanlar, böbrek fonksiyonları normal olduğu takdirde doktorları da izin verirse iftarla sahur arasında bol su içerek oruç tutmaları tavsiye ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.